Hoża gotowa do przebudowy. Poszukiwany jest wykonawca
ZŁOTORYJA. Po ulicy Kościuszki Urząd Miejski w Złotoryi bierze się od razu za kolejną dużą inwestycję drogową – ulicę Hożą. Kilka dni temu ogłosił przetarg na roboty budowlane. Na drodze dojazdowej do szpitala, osiedla mieszkaniowego i największej złotoryjskiej szkoły ma się pojawić na stałe m.in. miernik prędkości temperujący zapędy kierowców i chroniący pieszych.
Miasto zdecydowało się na przebudowę Hożej po uzyskaniu dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 1,4 mln zł . Projekt przewiduje przede wszystkim wybudowanie nowej jezdni na długości blisko 900 m i poszerzenie jej w najwęższym miejscu do 5,5 m, a także poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, które miałyby być oświetlone i oznakowane na zupełnie innym poziomie niż obecnie.
Firma, która wygra postepowanie przetargowe, będzie miała za zadanie wykonanie nowej nawierzchni drogi, chodników i zatoki autobusowej oraz wymianę istniejącej sieci kanalizacji deszczowej. Zamontuje również znaki aktywne z podświetleniem przy przejściach dla pieszych oraz sygnalizację świetlną z detekcją prędkości (podobną, jaka od kilku miesięcy funkcjonuje na ul. Krzywoustego). Przy zatoce autobusowej pojawią się nowe oprawy oświetleniowe w systemie LED.
Przebudowa Hożej (która obejmie również wymianę przez RPK sieci wodociągowej) to duże wyzwanie logistyczne, ulica stanowi bowiem jedną z głównych dróg w mieście i prowadzi m.in. do szpitala powiatowego. Dlatego wykonawca będzie musiał także opracować projekt czasowej organizacji ruchu, która zapewni stały, nieprzerwany i bezpieczny dojazd do lecznicy przez cały czas trwania robót.
Ratusz czeka na oferty do poniedziałku 14 listopada. Umowa ma być podpisana do końca roku. Wykonawca będzie miał 9 miesięcy na zrealizowanie inwestycji.
Hoża będzie kolejną inwestycją na miejskich drogach na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Przypomnijmy, że złotoryjski ratusz przebudował w tym roku dwa skrzyżowania na ronda: jedno przy postoju taksówek, drugie przy komendzie policji, zajął się nawierzchnią ul. Kościuszki proszącej się od dłuższego czasu o gruntowny remont. Przy obu tych zadaniach priorytetem była poprawa bezpieczeństwa pieszych, którzy otrzymali do dyspozycji nowy system przejść przez jezdnię z o niebo lepszym oświetleniem.
Pracowicie na złotoryjskich drogach zapowiada się również rok 2023. UM ma w planach budowę dojazdów do dwóch osiedli mieszkaniowych: w rejonie ul. Jerzmanickiej oraz ul. Bohaterów Monte Cassino. Nowej nawierzchni powinny się również doczekać ulice Łąkowa i Granitowa. Na te wszystkie roboty drogowe miasto otrzymało dofinansowanie z rządowego funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Z kolei na skrzyżowaniu ul. Legnickiej i pl. Sprzymierzeńców właściciel parku handlowego S1 będzie budował duże rondo.
Ponadto projektanci zajmują się już dwiema kolejnymi ważnymi krzyżówkami w Złotoryi: przy targowisku miejskim oraz na ul. Wojska Polskiego, na zjeździe w ul. Jerzmanicką, które również mają być przebudowane na ronda.