Nic się nie działo od lat. Teraz zacznie
ZŁOTORYJA. Ruszył przetarg na roboty budowlane w ramach rewitalizacji ośmiu złotoryjskich podwórek. Mają być zagospodarowane na nowo z uwzględnieniem uwag mieszkańców, które pojawiły się podczas styczniowych konsultacji. Zakładając optymistyczny rozwój wypadków, wykonawca powinien być znany jeszcze w tym miesiącu.
To będzie jedna z najważniejszych inwestycji miejskich zaplanowanych na ten rok, wzbudzająca z pewnością największe zainteresowanie złotoryjan. Jej efektem ma być wyraźna poprawa wizerunku mocno zdegradowanych obszarów, które położone są w różnych częściach Złotoryi, w tym tej zabytkowej. W grę wchodzi jednak nie tylko samo odnowienie infrastruktury na podwórzach, ale także przywrócenie im funkcjonalności – w taki sposób, by stały się wygodniejsze w użytkowaniu dla mieszkających wokół ludzi.
Wiąże się to oczywiście z koniecznością przeprowadzenia całego szeregu prac. Ratusz zamierza wybudować m.in. utwardzone miejsca parkingowe i drogi dojazdowe, chodniki czy zadaszone wiaty śmietnikowe. Zorganizuje również przestrzeń do rekreacji i odpoczynku – mowa o placach zabaw, siłowniach zewnętrznych, tężni czy altanie integracyjnej ze stołem i ławkami. Projekt zagospodarowania uwzględnia ponadto wyzwania wynikające ze zmian klimatycznych, dlatego część powierzchni będzie przepuszczalna, pojawią się też elementy sprzyjające retencji wody (tzw. ogrody deszczowe) oraz szereg nowych nasadzeń. Poprawi się poza tym bezpieczeństwo, bo podwórka zostaną lepiej oświetlone i objęte kamerami monitoringu miejskiego.
Ratusz podzielił całą inwestycję na 4 odrębne zadania. Pierwsze, o największym zasięgu terytorialnym, obejmuje 3 podwórza: to położone między ulicami Złotą i Górniczą oraz duży obszar ograniczony ulicami Wojska Polskiego i Słoneczną, przedzielony mniej więcej na pół ul. Henryka Pobożnego. Druga część i trzecia przetargu to roboty na podwórkach znajdujących się na starówce lub bezpośrednio w jej sąsiedztwie. Chodzi o tereny przy ul. Cmentarnej oraz pomiędzy ulicami Klasztorną, św. Jadwigi i Marii Konopnickiej, a także obszar ograniczony ulicami Adama Mickiewicza, Przelotem, Marsz. Józefa Piłsudskiego i pl. Jana Matejki. Osobno potraktowano największe podwórze na starym mieście – to zamknięte ulicami Ignacego Krasickiego, Klasztorną, Bohaterów Getta Warszawskiego i Rynkiem. Czwarte zadanie obejmuje modernizację ul. Letniej, w okolicach żłobka miejskiego.
Prace rewitalizacyjne obejmą łącznie obszar o powierzchni ponad 26 tys. m kw. Doprowadzą do wybudowania ponad 1,5 tys. m kw. nowych chodników, blisko 500 m kw. dróg dojazdowych, 4,7 tys. m kw. parkingów i placów manewrowych oraz ponad 5,2 tys. m kw. ciągów jezdno-pieszych. Powstanie ok. 230 oznakowanych miejsc postojowych dla samochodów.
Urząd Miejski w Złotoryi czeka na propozycje firm budowlanych do poniedziałku 13 marca. Przedsiębiorcy zainteresowani tą inwestycją mogą składać oferty częściowe, a więc decydować się na realizację nie wszystkich czterech zadań objętych przetargiem, lecz jednego z nich. Może się więc zdarzyć, że rewitalizacją podwórek zajmie się kilku różnych wykonawców. Będą na to mieli 7 miesięcy od czasu podpisania umowy z miastem.
Przypomnijmy, że Złotoryja otrzymała na zagospodarowanie podwórek prawie 5 mln zł dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.