Trwa termomodernizacja szkoły w Zagrodnie (FOTO)
ZAGRODNO. Trwa realizacja projektu: Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Zagrodnie; poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych.
- Dzięki wykonanej termomodernizacji poprawi się nie tylko bilans energetyczny obiektu, ale także jego estetyka, komfort uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Inwestycja ta była możliwa dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób. To udowadnia, że w jedności siła, a chęci oraz możliwości finansowe muszą iść w parze i wzajemnie się uzupełniać – mówi wójt gminy Zagrodno Karolina BARDOWSKA.
- Termomodernizacja szkoły to tylko jedna z kilku proekologicznych inwestycji na terenie naszej gminy. Podpisaliśmy umowę na budowę gminnej oczyszczalni ścieków, przystępujemy do procesu kanalizacji całej gminy i trwa inwestycja polegająca na montażu energooszczędnego oświetlenia w sołectwach naszej gminy. Kilkanaście lat temu właśnie na terenie gminy Zagrodno powstała pierwsza na Dolnym Śląsku farma wiatrowa. Szanujemy przeszłość, ale chcąc być liderem "zielonego Pogórza Kaczawskiego" musimy dążyć do realizacji kolejnych proekologicznych inwestycji.
W maju br. na 29 lat wydzierżawiliśmy grunty w naszej gminie pod fotowoltaikę. Chcemy być gminą ekologiczną i udowadniamy to czynami – dodaje wójt Bardowska.
Całkowita wartość projektu wynosi 3,4 mln zł, a gminie Zagrodno udało się na ten cel pozyskać dotację w rekordowej wysokości 2,4 mln zł.
Potrzeba realizacji przedsięwzięcia wynika przede wszystkim z bardzo niskiej efektywności energetycznej budynku szkoły, a w konsekwencji zawyżonej emisji zanieczyszczeń, wysokich kosztów operacyjnych, ryzyka awarii czy niskiej klasy estetycznej.
Realizowana modernizacja obejmuje przede wszystkim montaż izolacji przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonanie nowej kompletnej instalacji grzewczej opartej o ekologiczną pompę ciepła wraz elektrycznym kotłem wspomagającym, które zasilane są instalacją fotowoltaiczną zapewniającą samowystarczalność energetyczną. Dodatkowo sale lekcyjne zostały wyposażone w nowoczesne oświetlenie LED, zmodernizowane zostały pomieszczenia na parterze budynku, w których wykonana została izolacja pozioma wraz z wykonaniem nowych posadzek. Budynek szkoły wyposażony został w system zarządzania energią, dzięki czemu możemy śmiało wskazać, że znacząco zmniejszy się roczne zużycie energii pierwotnej, a przede wszystkim dojdzie do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, co przełoży się nie tylko na niższe koszty funkcjonowania szkoły, ale przede wszystkim poprawę jakości powietrza zarówno w granicach murów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zagrodnie jak i w całym regionie. Zdecydowanie poprawią się też warunki użytkowania budynku. Nieodłącznym efektem przedsięwzięcia będzie wzrost świadomości ekologicznej. Większość zaplanowanych działań edukacyjnych skierowana jest do mieszkańców obszaru objętego oddziaływaniem projektu, ich beneficjentami będą zarówno mieszkańcy, pracownicy szkoły oraz instytucji publicznych, ale ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, z uwagi na duży potencjał edukacyjny tej grupy odbiorców i możliwość kształtowania ekologicznych postaw, które docelowo trwać będą również po zakończeniu projektu.
Umowa na kompleksową termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Zagrodnie została zawarta 8 lutego 2022 roku, a planowana data zakończenia inwestycji to kwiecień 2024 roku.
Robert KIEŁBASA, nauczyciel w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zagrodnie: - Pracuje jako nauczyciel w Zagrodnie 20 lat i na "stare lata" doczekam się pracy w godziwych warunkach. Nie trzeba ani nas nauczycieli, ani uczniów czy nawet mieszkańców Zagrodna przekonywać o plusach tej historycznej dla naszej gminy inwestycji.
Kampania informacyjno-promocyjna w sprawie Projektu MFEOG.07.04.11-01-0100/21-00
pn.: „Kompleksowa termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Zagrodnie"
Instytucja dofinansowująca: 70% ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru
Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.