Thermofin Poland na 5-lecie Polskiej Strefy Inwestycji (FOTO)
ZŁOTORYJA. Przez wiele lat w polskiej gospodarce dominował rozwój dużych miast wojewódzkich, które miały wpływać na postęp całych regionów. W praktyce jednak liczne średnie miasta zaczęły tracić swoje funkcje społeczno-gospodarcze. Polska Strefa Inwestycji, która w tym roku świętuje swoje pięciolecie, podjęła wyzwanie i zwróciła się w kierunku marginalizowanych miejscowości. Jedną z nich jest Złotoryja, gdzie m.in. rozwija się spółka Thermofin Poland, która otrzymała w 2022 roku decyzję o wsparciu od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W tym roku mija 5 lat od momentu, kiedy dostosowano przepisy do aktualnej sytuacji rynkowej i potrzeb przedsiębiorców. Regulacja umożliwiła firmom realizującym nowe inwestycje korzystanie ze zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) na obszarze całej Polski, bez wcześniejszego ograniczenia do obszarów specjalnych stref ekonomicznych. - Polska Strefa Inwestycji, będąca rozwinięciem idei Specjalnych Stref Ekonomicznych wspiera przedsiębiorców i umożliwia uzyskanie ulgi podatkowej na realizację nowej inwestycji. Wsparcie przyznawane jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług. Właśnie taką spółką jest Thermofin Poland, która otrzymała w ubiegłym roku od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej decyzję o wsparciu. Nowy zakład miał być pierwotnie małym oddziałem firmy w Złotoryi, a z czasem okazało się, że to miejsce ma znacznie większy potencjał. Zgodnie z deklaracjami, zatrudnienie może tutaj znaleźć nawet 200 nowych pracowników. Skorzysta na tym nie tylko Złotoryja, ale również sąsiednie miejscowości – mówi Przemysław BOŻEK, prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Polska Strefa Inwestycji to narzędzie wsparcia przedsiębiorców, oferujące zachęty dla inwestorów z całej Polski, którzy lokują się m.in. w obszarach mniej rozwiniętych i miastach średnich. Od samego początku funkcjonowania PSI mechanizmy wsparcia były tak skonstruowane, aby regiony znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji miały dodatkowe zachęty.
- Cały czas się rozwijamy, dlatego realizujemy nową inwestycję – rozbudowę nowoczesnego zakładu, gdzie będą produkowane urządzenia klimatyzacyjne z aluminium i miedzi. Dzięki decyzji o wsparciu od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej korzystamy na zwolnieniu z podatku dochodowego. Technologia, którą wykorzystujemy jest nowoczesna, bezkonkurencyjna, a zarazem skomplikowana. Chcemy wykształcić młodych ludzi, którzy będą mogli realizować praktyki w naszej firmie, a następnie tutaj pracować – dodaje Alfred Rudzki, prezes zarządu Thermofin Poland.
Tylko niezależny rozwój regionów i wsparcie dla przedsiębiorców w tych obszarach stanowić będzie silny fundament nowoczesnej gospodarki, dlatego PSI postanowiła zwrócić się w kierunku miast marginalizowanych – tych, które wydawałoby się, że nie mają szans w wyścigu o inwestora. Jedną z nich była Złotoryja. PSI pokazuje, że tu warto inwestować!
- Miasto Złotoryja od wielu lat jest otwarte dla inwestorów z całego świata. Naszym inwestorom oferujemy atrakcyjny rynek pracy, możliwość kształcenia pracowników już na etapie szkoły średniej i zawodowej, aktywną pomoc w formie asystenta przedsiębiorczości, która pomaga firmie zaadaptować się na rynku lokalnym. Poza tym, do każdego inwestora podchodzimy indywidualnie, a oferta miasta jest „szyta na miarę” – tak było w przypadku Thermofin. Aby lepiej zrozumieć specyfikę firmy i jej potrzeby, przedstawiciele miasta zapoznali się z praktycznymi aspektami projektu Thermofin w niemieckiej siedzibie w Reichenbach – mówi Robert PAWŁOWSKI, burmistrz Złotoryi.
Zakład Thermofin Poland należy do dynamicznie rozwijającej się Thermofin GmbH i zajmuje się produkcją wymienników ciepła do urządzeń chłodniczych oraz klimatyzacyjnych. Spółka zatrudnia ponad 500 pracowników i wciąż się rozwija. Na niemieckim rynku funkcjonuje już od 21 lat, a w Polsce od 5. Spółka obecnie rozbudowuje zakład urządzeń klimatyzacyjnych z aluminium i miedzi w Złotoryi. Nakłady inwestycyjne wynoszą ponad 46 mln zł.
Decyzje o wsparciu są oferowane przez PSI różnym inwestorom – od światowych koncernów przez średnie firmy aż do mikro- i małych przedsiębiorców. Departament Obsługi Przedsiębiorców Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest do dyspozycji wszystkich zainteresowanych. Chętni mogą dowiedzieć się więcej na dedykowanych spotkaniach „Strefa dla Biznesu”, podczas których eksperci opowiadają m.in. o: możliwościach skorzystania z ulgi podatkowej CIT/PIT do 45% poniesionych kosztów inwestycji nawet przez 15 lat, łatwiejszych warunkach uzyskania zwolnienia podatkowego, możliwościach realizowania inwestycji na nieruchomości, instrumentach antyinflacyjnych oraz innych formach wsparcia lokalnego biznesu w dobie kryzysu.
Fot. Zbigniew Jakubowski