„Dobry posiłek” w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi – pilotażowy program z zakresu edukacji
ZŁOTORYJA. Szpital Powiatowy w Złotoryi od 1 grudnia dołączył do grona placówek medycznych realizujących pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu" Ministerstwa Zdrowia. Wdrożenie odpowiedniego modelu żywienia, zgodnego z zasadami zbilansowanej diety oraz możliwość uzyskania fachowych porad żywieniowych przez pacjentów to główne założenia projektu. Pacjenci złotoryjskiej placówki po pierwszych tygodniach działania programu doceniają smak i jakość posiłków oraz dostosowanie diety do ich potrzeb zdrowotnych.
„Dobry posiłek w szpitalu” to pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia, który rozpoczął się 1 grudnia w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi. W ramach projektu pacjenci placówki otrzymują posiłki zgodne z zasadami zdrowego i zbilansowanego żywienia. Specjalnym programem żywienia objęci są pacjenci oddziałów: neurologicznego, chorób wewnętrznych, rehabilitacji, pediatrii, ginekologii i położnictwa oraz chirurgii. O rodzaju stosowanej diety i czasie jej trwania decyduje lekarz. Opracowaniem jadłospisu natomiast, zapewniającego urozmaicenie potraw i zawartość składników odżywczych, zajmuje się profesjonalny dietetyk kliniczny ze szpitala. Oprócz zdrowej diety pacjenci złotoryjskiej placówki otrzymują również spersonalizowane porady dietetyczne i zalecenia w zakresie żywienia do stosowania już po zakończeniu hospitalizacji. Pacjenci mogą także uczestniczyć w zajęciach grupowych z dietetykiem. Zgodnie z zasadami Ministerstwa Zdrowia pilotaż potrwa do czerwca 2024 roku. Według założeń programu „Dobry posiłek w szpitalu” Narodowy Fundusz Zdrowia (jako płatnik programu) dopłaca każdego dnia 25,62 zł do posiłków każdej osobie przebywającej w placówce.
- Zdrowy, pełnowartościowy i zbilansowany sposób odżywania wspiera proces leczenia i regeneracji. Na program „Dobry posiłek w szpitalu", którego realizację rozpoczęliśmy, spoglądamy przede wszystkim jak na inwestycję w zdrowie i lepszą kondycję naszych pacjentów. Wierzymy, że współpraca dietetyka i osób odpowiedzialnych za przygotowanie posiłków z pacjentami przebywającymi w oddziałach pozwoli na opracowanie jeszcze bardziej urozmaiconej diety, która pomoże im w szybszym powrocie do pełni sił – mówi Maciej Leszkowicz, Prezes Szpitala Powiatowego w Złotoryi i dodaje: - Ponadto edukujemy pacjentów w zakresie zdrowego odżywiania. W ten sposób, po wyjściu ze szpitala, będą mogli zastosować zdobytą wiedzę w swojej kuchni i indywidualnej diecie.
Dieta dostosowana do potrzeb zdrowotnych
Nowe żywienie wprowadzone w złotoryjskim szpitalu w ramach programu „Dobry posiłek w szpitalu” jest urozmaicone i zbilansowane w zakresie odpowiedniej ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin, minerałów, aby wspierać zdrowie i funkcje życiowe pacjentów. Przede wszystkim do posiłków wprowadzono większą ilość warzyw i owoców. Posiłki serwowane są o stałych porach. Szpitalny dietetyk dba o regularność posiłków oraz o ich odpowiednią liczbę w ciągu dnia. Przerwa między posiłkami nie może być dłuższa niż 12 godzin. Śniadania wydawane są o godzinie 8:00, obiady o 13:00 razem z podwieczorkiem, kolacje o godzinie 16:30. Dodany został także posiłek po kolacji, tzw. posiłek wieczorny – podawany ok. godz. 20:00. Codzienne informacje na temat jadłospisu wraz z informacjami o składzie każdego posiłku, jego kaloryczności i wartości odżywczej, w tym ilości cukrów, soli, błonnika czy obecności alergenów, publikowane są publikowane na stronie internetowej Szpitala Powiatowego w Złotoryi w zakładce „Dobry posiłek w szpitalu". Na stronie umieszczane są również zdjęcia co najmniej dwóch posiłków z danego dnia, które potwierdzają wysoką jakość pożywienia oferowanego pacjentom.
Pozytywne opinie pacjentów
Placówka w pierwszych tygodniach trwania pilotażu przeprowadziła ankietę wśród pacjentów oddziałów objętych programem „Dobry posiłek”. Pacjenci pozytywnie oceniają wprowadzone zmiany i przede wszystkim doceniają smak oraz różnorodność serwowanych posiłków – ponad 87% osób przyznało najwyższe noty (5 i 4 w pięciostopniowej skali). Blisko 97% pacjentów deklaruje, że dieta w szpitalu dostosowana była do ich potrzeb zdrowotnych i wspiera proces leczenia. Z kolei ponad 88% pacjentów wysoko ocenia jakość składników, z których przygotowywane są szpitalne posiłki. W badaniu wzięło udział 85 pacjentów z 6 oddziałów placówki.