Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Główna droga przez miasto niemal cała w „bieli”

ZŁOTORYJA. Bezpieczniej będzie się jeździło po zmroku na ul. Legnickiej. Miasto wymieni tu wszystkie stare oprawy w latarniach ulicznych na LED-owe. Prace trwają, pierwsze efekty są już widoczne. Wymiana dotyczy 80 opraw na całej ul. Legnickiej – od stacji Orlen do mostu na Kaczawie, a także dwóch latarni na ul. Krótkiej. Operacja ma kosztować prawie 80 tys. zł. Urząd Miejski w Złotoryi zlecił zamontowanie energooszczędnych LED-ów RPK. Spółka komunalna zaczęła prace od górnej części Legnickiej i dotarła z „białym światłem” do pl. Sprzymierzeńców. Reszta ma być zrobiona do końca stycznia.

Główna droga przez miasto niemal cała w „bieli”

Zmiana typu oświetlenia poprawi bezpieczeństwo pieszych i kierowców. LED-y emitują światło lepiej dostosowane do wrażliwości ludzkiego oka od światła lamp sodowych, dzięki czemu wyraźniej widać obiekty znajdujące się na drodze mimo niższego natężenia oświetlenia, a kierowca jest w stanie dostrzec z większej odległości pieszego (różnicę przedstawia zdjęcie poniżej, na którym pokazana jest część Legnickiej jeszcze bez LED-ów).

– Podchodzimy bardzo poważnie do tematu zapewnienia bezpieczeństwa na dawnej drodze wojewódzkiej – zapewnia Paweł KULIG, zastępca burmistrza Złotoryi. – Ono się stopniowo poprawia dzięki kolejnym zadaniom realizowanym w ostatnich latach przez gminę miejską, choćby takim jak wymiana oświetlenia na LED-owe. Ale na ul. Legnickiej, na odcinku, który przejęliśmy od województwa dolnośląskiego 2 lata temu, zaprojektowaliśmy kolejne rozwiązania odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Chodzi o doświetlenie przejść przez jezdnię, dzięki którym piesi będą się czuć bezpieczniej na głównym szlaku przez miasto.

Dodatkowe latarnie LED-owe pojawią się w trzech newralgicznych miejscach: przy dawnym basenie kąpielowym, na skrzyżowaniu z ul. Rzemieślniczą oraz przy Orlenie. Magistrat zlecił już montaż okablowania pod nawierzchnią jezdni. W ramach tego samego zadania doświetlone zostaną dwie inne „zebry”: przy sanepidzie i przy Przedszkolu Miejskim nr 1 na ul. Stanisława Staszica, gdzie w ostatnich tygodniach pojawiły się już azyle dla pieszych .

Przypomnijmy, że ratusz od kilku lat sukcesywnie zamienia na złotoryjskich ulicach światło sodowe na LED-owe. Ze względu na ograniczone środki finansowe robi to etapami. Energooszczędne latarnie pojawiły się już m.in. na Wojska Polskiego, Hożej, Juliusza Słowackiego czy Piastowej, są też montowane przy wszystkich modernizacjach i przebudowach dróg miejskich oraz skrzyżowań. Próba kompleksowego załatwienia sprawy i wymiany ok. 1,3 tys. opraw na nowoczesne i zapewniające większe bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego zakończyła się w ubiegłym roku niepowodzeniem – miasto złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu, ale poprzedni rząd nie przyznał nam pieniędzy.

Powiązane wpisy