Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Znamy datę otwarcia nowego PSZOK-u. Jest konkurs dla mieszkańców

ZŁOTORYJA.  Konkurs na nazwę dla punktu ponownego użycia przedmiotów, który wkrótce zacznie działać przy pl. Sprzymierzeńców, ogłasza złotoryjski ratusz. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda o wartości pół tysiąca złotych. O tym, czyja propozycja wygra, zdecydują mieszkańcy podczas pikniku ekologicznego, który odbędzie się pod koniec lipca na otwarcie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Znamy datę otwarcia nowego PSZOK-u. Jest konkurs dla mieszkańców

W Toruniu jest Odzyskownia, w Kędzierzynie-Koźlu – Drugie Życie, a jak punkt ponownego użycia będzie się nazywał w naszym mieście? To zależy od samych złotoryjan. Do piątku 19 lipca mogą zgłaszać swoje propozycje do Urzędu Miejskiego w Złotoryi. Komisja konkursowa wybierze spośród nich maksymalnie 5 i podda je pod głosowanie mieszkańców podczas pikniku ekologicznego, który zaplanowany jest na sobotę 27 lipca na nowym PSZOK-u przy pl. Sprzymierzeńców.

Wygra ta propozycja, która zdobędzie największą liczbę głosów. Autor nazwy może liczyć na nagrodę rzeczową od miasta o wartości 500 zł.

Konkurs jest przeznaczony tylko dla mieszkańców Złotoryi. By wziąć w nim udział, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, podać w nim propozycję nazwy i przesłać go na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji o konkursie można znaleźć w regulaminie, który publikujemy w załączniku pod artykułem.

Punkt ponownego użycia przedmiotów to ważna część nowego złotoryjskiego PSZOK-u. Znajdzie miejsce w przeszklonym budynku, w którym będziemy mogli zostawić sprzęty w dobrym jeszcze stanie, w pełni użyteczne, czyste i sprawne, ale już w naszych domach niepotrzebne.

– Chodzi oczywiście o przedmioty, które nie są odpadami, lecz nadają się jeszcze do użytkowania, dzięki czemu ktoś inny będzie mógł z nich skorzystać, zabierając je do domu – tłumaczą pracownicy Wydziału Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miejskim w Złotoryi.

Działanie punktu opiera się na idei przekazywania sobie zbędnych rzeczy, aby nie stały się one niepotrzebnie odpadami. W ten sposób możemy ograniczyć ilość śmieci, dając niechcianym już przez nas sprzętom nowe życie.

PSZOK przy pl. Sprzymierzeńców to jedna z największych inwestycji miejskich w ostatnich latach. Został wybudowany kosztem 10,2 mln zł, przy czym prawie 90 proc. tych środków pochodziła z funduszy rządowych, a nie budżetu komunalnego. Nowoczesny PSZOK ma usprawnić gospodarkę odpadami w naszym mieście i doprowadzić do tego, że ze Złotoryi będzie wyjeżdżało mniej śmieci zmieszanych, a więcej tych posegregowanych i nadających się do recyklingu. To może ograniczyć wzrost opłat dla mieszkańców. Na PSZOK złotoryjanie będą mogli dostarczać przede wszystkim tzw. odpady problemowe (na które nie ma specjalnych pojemników w przydomowych boksach), wielkogabarytowe (np. meble) oraz „zielone” (np. skoszona trawa z ogródków). Co jednak ważne – PSZOK nie będzie się zajmował segregacją śmieci za mieszkańców.

Powiązane wpisy