Złotoryja przed i po modernizacji
ZŁOTORYJA. Ponad 2 miliony złotych kosztowała ostatecznie modernizacja dróg należących do miasta, którą złotoryjski magistrat przeprowadził w drugiej połowie tego roku. Nie udało się uniknąć robót dodatkowych, ale całe przedsięwzięcie było i tak bardzo korzystne finansowo dla Złotoryi. Na zdjęciach prezentujemy, jak zmieniły się fragmenty ulic objętych robotami drogowymi.

Remonty jezdni pod koniec listopada przeszły odbiór techniczny, zostały już także rozliczone – kilka dni temu na konto miasta wpłynęła z Banku Gospodarstwa Krajowego kwota 1 mln 834 tys. zł. To dofinansowanie w wysokości ze środków rządowych, które Złotoryja otrzymała ponad rok temu w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Dotacja pokryła 95 proc. wydatków poniesionych przez Złotoryję w ramach pierwotnego zadania.
Przypomnijmy: modernizacją objętych zostało jedno skrzyżowanie oraz 9 dróg – tych w najgorszym stanie technicznym. Nowy asfalt pojawił się na ulicach: Tuwima, Sikorskiego, Brodatego i Mieszka I, a także na dużych fragmentach Garbarskiej, Słonecznej, Szczęśliwej i pl. Matejki. To odcinki, na których jezdnia była spękana i sfalowana, obecne też były przełomy, wykruszenia i wyboje, a po opadach – zastoiska wody. Miasto przebudowało także ciąg pieszo jezdny wzdłuż ul. Legnickiej oraz wyjazd z ul. Polnej na Legnicką, by poprawić na krzyżówce bezpieczeństwo.
Projekt zakładał ułożenie równej nawierzchni z masy bitumicznej na drogach o łącznej długości 1,8 km. Ostatecznie jednak zakres zadania został nieco poszerzony. Modernizacją objęto także jezdnię na ul. Bocznej (łącznik ulic Słonecznej i Wilczej), gdzie wykonawca robót, firma PTB, ułożył na zlecenie magistratu nowy asfalt na powierzchni ponad 200 m kw. (na zdjęciu obok). Do tego doszło 150 m kw. na Legnickiej, w pobliżu zjazdu w Polną, gdzie stara nawierzchnia była już bardzo pofałdowana i wymagała sfrezowania. Nową wykonano przy okazji przebudowy skrzyżowania Legnickiej z Polną. Z kolei na połączeniu ulic Garbarskiej i Stromej wyniesione zostało przejście dla pieszych (na zdjęciu u góry).
Roboty dodatkowe, które kosztowały razem blisko 111 tys. zł, dotyczyły również ul. Szczęśliwej, gdzie po modernizacji sieci wodociągowej także trzeba było położyć o 130 m kw. więcej asfaltu niż początkowo zakładano i gdzie ponadto wymieniono zewnętrzne krawężniki na pętli po wschodniej stronie ulicy.