Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

PSZOK w wersji na lato. Na takie odpady złotoryjan czeka

ZŁOTORYJA. Od kwietnia złotoryjski PSZOK jest czynny dłużej. Przez najbliższe 7 miesięcy mieszkańcy miasta będą mogli przywozić tu swoje odpady do godz. 18, a w soboty do 16.

 PSZOK w wersji na lato. Na takie odpady złotoryjan czeka

Złotoryjanie mają możliwość bezpłatnego oddawania wybranych odpadów do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Chodzi przede wszystkim o te frakcje, na które nie znajdziemy pojemników w boksach śmietnikowych, a które mamy obowiązek gromadzić selektywnie. PSZOK nie obsługuje firm – przyjmuje posegregowane odpady pochodzące wyłącznie z nieruchomości zamieszkałych, które objęte są gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Oznacza to, że aby skorzystać z PSZOK-u, musimy mieć złożoną i aktywną tzw. deklarację śmieciową.

Wjazd na teren PSZOK-u odbywa się za wiedzą i zgodą obsługującego go pracownika. Przyjęcie odpadów za każdym razem potwierdzane jest w specjalnym rejestrze, z podziałem na źródło pochodzenia odpadów.

Co możemy dostarczyć do PSZOK-u?

Po pierwsze – surowce wtórne: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło opakowaniowe oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe – należy je oddać do oznaczonych boksów.

Po drugie – odpady problematyczne: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, akumulatory, przeterminowane leki, chemikalia (np. farby, rozpuszczalniki, środki ochrony roślin), oleje oraz odpady niebezpieczne (np. urządzenia zawierające rtęć) – należy je oddać do specjalnej hali na PSZOK-u obsługiwanej przez pracownika.

Po trzecie – odpady wielkogabarytowe: meble oraz inne duże przedmioty, jak np. zabawki, wózki dziecięce itp., które nie mieszczą się w standardowych pojemnikach – należy je oddać do oznaczonego boksu, a te, które nadają się do ponownego użytku, najlepiej zostawić w hali Przydasiowo.

Po czwarte – odpady budowlane i rozbiórkowe. Przyjmowane są w posegregowanej formie. Pracownik PSZOK poinstruuje, gdzie je wyrzucić – należy skorzystać z rampy i oznaczonego kontenera.

Po piąte – zużyte opony. Mieszkańcy mogą oddać do 8 sztuk rocznie w przeliczeniu na jedną nieruchomość. Na PSZOK-u w jednym z boksów znajduje się miejsce do zbierania opon.

Po szóste – odpady tekstylne i odzież. Jako odpad przyjmowane są rzeczy poplamione, dziurawe, nienadające się do ponownego użytku – należy je dostarczyć do PSZOK-u w worku i wyrzucić do kontenera na ubrania. Odzież i tekstylia nadające się do ponownego użytku lepiej oddać w hali ponownego użycia przedmiotów „Przydasiowo”.

Po siódme – odpady zielone: części roślin z pielęgnacji ogrodów i terenów zielonych. Należy je oddać do kontenera na bioodpady.

I po ósme – odpady medyczne i przeterminowane leki, w tym igły i strzykawki używane w gospodarstwach domowych. Trzeba je oddać do specjalnego kontenera na PSZOK-u, w jego odnalezieniu pomoże pracownik.

A czego PSZOK nie przyjmuje?

Nie można w nim oddawać zmieszanych odpadów komunalnych, czyli resztek, które pozostają po selektywnej zbiórce. Nie przyjmie również odpadów innych niż te, które są wyszczególnione w regulaminie.

– Prawidłowa segregacja i korzystanie z PSZOK-u to nasz wkład w zadbanie o środowisko i ważny krok do redukcji ilości odpadów trafiających na wysypiska. Zachęcamy mieszkańców Złotoryi do odpowiedzialnego gospodarowania odpadami i korzystania z dostępnych możliwości recyklingu – mówią pracownicy Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miejskim w Złotoryi, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące pracy PSZOK-u.

Dni i godziny otwarcia PSZOK-u w okresie od kwietnia do końca października:

wtorek od 08:00 do 18:00

środa od 08:00 do 18:00

czwartek od 08:00 do 18:00

piątek od 8:00 do 18:00

sobota od 9:00 do 16:00

Powiązane wpisy