Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Z wieży Zamku Piastowskiego: co za widoki (FOTO)

LEGNICA. Zamek Piastowski to niewątpliwie symbol Legnicy i jeden z najważniejszych zabytków miasta. Pochodząca z II połowy XII wieku budowla, odbudowana zachwyca nadal, choć do naszych czasów przetrwały tylko niektóre oryginalne fragmenty zamku ( w lutym 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej po zajęciu miasta podpalili zamek). I tak możemy podziwiać zachowane zabytkowe części dawnego zamku jak np. przepiękną bramę zamkową, część palatium, kamienne portale otworów drzwiowych i okien czy dwie wieże zamkowe : św. Jadwigi i św. Piotra, które w 2009 roku zostały całościowo wyremontowane. Po rewitalizacji zamku, zabytek został udostępniony zwiedzającym. Co roku w sezonie turystycznym, który przypada na okres wiosenno-letni, do Zamku Piastowskiego ściągają turyści z Polski i z zagranicy - większości Niemcy.

Wieżę św.Piotra Zamku Piastowskiego, wysoką na 40 metrów, na szczyt której prowadzi ponad 200 stopni schodów, w tym roku można już zwiedzać od 20 kwietnia. Zwiedzanie odbywa się w określone dni : od środy do niedzieli każdego tygodnia, w godzinach od 09.30 do 17.00 ( ostatnie wejście o 15.30) wyłącznie w towarzystwie przewodnika. Przewodnik, oprócz wieży, oprowadza po innych częściach zamku : zobaczyć można także relikty zabytkowej kaplicy, wieżę św. Jadwigi ze słynną zieloną komnatą, dziedziniec zamkowy Koszt biletu 10 zł (nie ma zniżek), ale w środy zwiedzanie jest bezpłatne. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z tej atrakcji jaką jest wejście na wieże, bo z tej wysokości rozciąga się niezwykła panorama Legnicy. My skorzystaliśmy z tej okazji i podziwialiśmy piękno piastowskiego grodu, a wrażeniami dzielimy się poprzez fotorelację z wycieczki.

Z wieży Zamku Piastowskiego: co za widoki (FOTO)

Przy okazji zachęcamy również do zwiedzania najstarszej legnickiej świątyni - Kościoła Marii Panny , który już 1 maja rozpoczyna sezon turystyczny . W ramach zwiedzania jest też wejście na wieżę widokową ( cena : cegiełka 10 zł dorośli, 4 zł dzieci).

W majowy weekend (1- 5 maja) wejście w godz. 13.00 -18.00. Także w tych samych godzinach w każdą sobotę i niedzielę, do końca września. Od środy do piątku wieża czynna w godz. 11.00 -16.00.