Jak oceniają pracę w Polsce Pracownicy z Ukrainy?
Od 2015 roku można zaobserwować rosnący napływ imigrantów do Polski, który w 2016 roku zaowocował rekordową liczbą cudzoziemców zatrudnionych na polskim rynku pracy. Tylko w zeszłym roku liczba ta przekroczyła 1,3 miliona nowo zatrudnionych obcokrajowców, z czego ogromny procent z nich to obywatele Ukrainy.

W czerwcu odnotowano najniższą stopę bezrobocia od 16 lat – 7,1%
Obecnie na polskim rynku pracy jest więcej pracy niż pracowników – w czerwcu odnotowano najniższą stopę bezrobocia od 16 lat -7,1%. Ze wzg. na rozwój gospodarczy brakuje ludzi do pracy, a co za tym idzie coraz więcej firm deklaruje chęć zatrudnienia cudzoziemców – wyszkolonych do pracy, zmotywowanych. Wybór najczęściej pada na pracowników z Ukrainy. Realia pracy w Polsce są coraz bardziej atrakcyjne. Polacy są zadowoleni z pracowników z Ukrainy i potrzebują ich, jak nigdy wcześniej, ale czy pracownicy z Ukrainy są zadowoleni z pracy w Polsce i jak wygląda to w liczbach?
Agencja Pracy Tymczasowej MR JOB jako jedna z pierwszych w regionie Legnicy, zaczęła zatrudniać pracowników z Ukrainy. MR JOB w lipcu 2017r przeprowadziła badanie obrazujące poziom satysfakcji oraz dalszych planów wśród pracowników tymczasowych z Ukrainy.
Przebadano 216 osób, wśród ankietowanych było 114 mężczyzn i 102 kobiety, 64% respondentów była w wieku między 18- 35 roku życia. 69% ankietowanych to pracownicy zatrudnieni przez MR JOB, a 79,6% przebywa i pracuje na terenie Dolnego Śląska.
Poziom zadowolenia
Jednym z najważniejszych pytań w ankiecie było to, czy zatrudnieni w Polsce poleciliby pracę w naszym kraju swoim bliskim albo rodzinie? Zdecydowana większość, bo aż 87,5% [ 189 os.] ankietowanych odpowiedziało: TAK.
77,8 % ankietowanych satysfakcje ze swojej pracy ocenia jako bardzo dobrą lub dobrą.
99,5 % ocenia pozytywnie relacje ze współpracownikami w Miejscu pracy.
Planowany czas pracy w Polsce
80,6% osób zadeklarowało, że planują uzyskać zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce. Co drugi badany (51,4 %), deklaruje, że planuje w Polsce zostać dłużej niż dwa lata.
W ankiecie pytaliśmy także o planowany czas pracy w Polsce 80,6% osób zadeklarowało, że planują uzyskać zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce, natomiast 73,6 % zadeklarowało, że w Polsce planują pracować dłużej niż jeden rok, natomiast co drugi badany (51,4 %), deklaruje, iż planuje w Polsce zostać dłużej niż dwa lata.
50,5% pracowników zamierza sprowadzić do Polski swoje rodziny, jedynie 16,2% nie chciałoby aby ich dzieci uczyły się w Polsce. 88,4% ankietowanych deklaruje chęć nauki lub kontynuowania nauki naszego języka.
Plany w związku z ruchem bezwizowym
70,8 % ankietowanych zadeklarowało, że nie planują wyjeżdżać z Polski w celu poszukiwania pracy na zachodzie Europy.
Jednym z głównych elementów badania przeprowadzonego przez MR JOB, było poznanie planów Ukraińców w związku z umożliwieniem ruchu bezwizowego do krajów Unii Europejskiej. Na dzień dzisiejszy 70,8 % ankietowanych zadeklarowało, że nie planują wyjeżdżać z Polski w celu poszukiwania pracy na zachodzie Europy.
10,2 % planuje wyjechać w ciągu 2-6 miesięcy, natomiast kolejne 17,6 % w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Główne kierunki swojej podróży jakie deklarują Ukraińcy to Niemcy, w kolejne miejsca zajmują Czechy, Holandia, Dania lub Norwegia. W przypadku Niemiec, natomiast obawy Polskich pracodawców nie powinny się pojawić, gdyż ruch bezwizowy w Niemczech, dotyczy tylko ruchu w celach turystycznych lub biznesowych, nie umożliwia on podjęcia legalnej pracy na terenie Niemiec.
*W celu podjęcia legalnej pracy na terenie Niemiec, wymagane jest posiadanie zezwolenia na prace tzw. wiza Vander Elst, wydane przez ambasadę Niemiec w Warszawie.
Wynagrodzenie
82,4% jest zadowolonych z wysokości wynagrodzenia.
Teraz warto poruszyć najważniejszą kwestię -wynagrodzenie – 82,4% jest zadowolonych z wysokości wynagrodzenia. 72,2% pracowników tymczasowych z UA, uważa, że zarabia podobnie jak inni na pokrewnych stanowiskach. Natomiast 20,8% sądzi, że zarabia więcej. 90,3 % zna system premiowy obowiązujący w danej firmie i wiedzą co powinni zrobić aby otrzymać premie.
Prawie połowa respondentów – 47,2% zaznaczyła, że jest zainteresowana pracą w godzinach nadliczbowych. Problemu nie stanowi również język, jak określiło 81,9% pracowników, bardzo dobrze rozumie polecenia kierowane przez przełożonych.
Ocena MR JOB
88,9% poleciłaby rodzinie lub znajomym pracę przez MR JOB. 94% przyznało również, że warunki zatrudnienia zostały im przedstawione w sposób jasny i zrozumiały.
Co istotne 149 osób – 69% ankietowanych to pracownicy zatrudnieni przez MR JOB Agencję Pracy tymczasowej . Znacząca grupa jest bardzo zadowolona z obsługi agencji – 88,9% i poleciłaby rodzinie lub znajomym pracę przez MR JOB. Jest to nasz niebywały sukces!
Pracownicy oceniają również pozytywnie konsultantów – bardzo dobrze 35,2%, dobrze 44,4%, wystarczająco 16,7%. Prawie wszyscy respondenci – 94% przyznali również, że warunki zatrudnienia zostały im przedstawione w sposób jasny i zrozumiały.
Wielu cudzoziemców, w tym pracowników z Ukrainy, traktuje pobyt w Polsce jako szansę. Szansę na odłożenie pieniędzy, szansę na rozwój zawodowy, szansę na lepsze życie. Podobny trend można zaobserwować pośród Polaków, którzy od ponad dekady nieustannie emigrują na zachód. A co to oznacza dla Polaków w Polsce? Cudzoziemcy wypełniają coraz większą i nieustanie powiększającą się lukę na polskim rynku pracy, bo deficyty pracowników, czy tego chcemy czy nie, w najbliższych latach będzie coraz większy. Co więcej, pracownicy z Ukrainy często szukają zatrudnienia w sektorach nieatrakcyjnych dla samych Polaków. Są solidni i tak samo pracowici jak my, a w sytuacji, w której zadowolone są obydwie strony – wygrywają wszyscy. Wygrywa zarówno pracownik jak i pracodawca. Mamy powody do zadowolenia, a co istotniejsze, póki gospodarka będzie się rozpędzać – możemy spać spokojnie.
Dane pochodzą z opracowania badań przeprowadzonych przez firmę MR Job