Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ekspert radzi: Świadczenie niezamówione

Czym jest świadczenie niezamówione i dlaczego warto pochylić się nad tematem. Problem niezamówionych przesyłek jest jednym z tych problemów, które dotykają konsumentów najczęściej. Świadczą o tym wpisy na forach internetowych. Na szczęście sprawa w tej kwestii jest jednoznacznie oceniana z punktu widzenia prawa.

Ekspert radzi: Świadczenie niezamówione

 

Jeżeli konsument otrzyma niezamówiony towar lub przedsiębiorca spełni dla niego niezamówioną usługę, to nie ma obowiązku za to płacić. Przedsiębiorca podejmuje takie działania na własne ryzyko i nie może żądać opłaty za ich wykonanie. Brak odpowiedzi konsumenta na niezamówione świadczenie nie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na zawarcie umowy. Konsument nie ma obowiązku zwrotu towaru ani zapłaty za jego przesłanie do przedsiębiorcy. Przepisy dodatkowo zabezpieczają konsumenta przed nieświadomym, czy też milczącym zawarciem umowy. Zgoda konsumenta nie może być zatem dorozumiana. Również w przypadku, gdy konsument skorzysta z dostarczonego mu towaru lub usługi (np. z treści cyfrowych), których jednak wcześniej nie zamawiał, nie można tego traktować jako dorozumianej zgody na zawarcie umowy. Konsument nie musi przechowywać przedmiotów, które składają się na niezamówione świadczenie, ani nie ciąży na nich obowiązek pieczy nad tymi przedmiotami. Konsument może w sposób dowolny takie przedmioty usunąć ze swojego mieszkania lub innego miejsca, w którym je otrzymał. Przedsiębiorca nie może domagać się również od konsumenta, by ten odesłał mu przedmioty otrzymane w ramach niezamówionego świadczenia lub pokrył koszty związane z przesyłka zwrotną. Niezamówione świadczenie jest świadczeniem nienależnym, ponieważ zostało spełnione przez przedsiębiorcę bez podstawy prawnej (art.410 par 2 kc).