Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ruszyła akcja Słodka Julka

LUBIN.  W piątkowe późne popołudnie na stadion w Lubinie piłkarzy ekstraklasowych jedenastek Zagłębia i Śląska na boisko wyprowadziła 8-letnia Julka z Kościelca. To bohaterka, symbol wielkiej akcji profilaktycznych badań, które obejmą 5000 dzieci w naszym regionie. - Ruszamy ze spotkaniami społeczno–edukacyjnymi, podczas których badaniom przesiewowym przeciwko cukrzycy poddadzą się dzieci z 14 miejscowości regionu! To ponad 5000 dzieciaków i przeszło 500 nauczycieli, dla których razem zawalczymy o zdrowe życie! - mówi Waldemar SUŁEK, wiceprezes Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie. - To społeczny projekt największy na Dolnym Śląsku i na pewno jeden z największych w skali kraju. Po raz pierwszy tworzymy jednolity front walki o zdrowie dzieci. Front walki z cukrzycą, otyłością najmłodszych. Jest moda na zdrowe życie, na bio odżywianie, ale ten proces mam wrażenie omija najmłodszych. Na setkę dzieci spotkamy 99 z puszka niezdrowego napoju, tłustym hamburgerem niż z jabłkiem czy śliwkami w dłoni. I musimy to zmienić i zmienimy!

Ruszyła akcja Słodka Julka

Julka to dziewczynka, która chodzi do małej wiejskiej szkoły w Kościelcu. Ma 8 lat, błękitne oczy, jest radosna i ufna.

- Julka ma wspaniałych przyjaciół - koleżanki i kolegów z klasy 2 a , którzy każdego dnia dbają o to by cukrzyca, na którą choruje nie zrobiła jej krzywdy - wyjaśnia Katarzyna  KAJDAN prezes Fundacji Samodzielne.pl. - Jak to robią? Wszystkiego nauczyła ich mama Julki, to ona opowiadała im o tej groźnej dla zdrowia i życia chorobie o tym, co Julka może jeść, co może pić i że musi się kłuć kilka razy dziennie, aby badać poziom cukru. Dziś każdy uczeń 2 a potrafi pomóc Julce, kiedy się źle czuje bo Julka ma też cudowną wychowawczynię , która nie tylko uczy ,ale także rozumie wszystkie dzieci, dba o ich bezpieczeństwo i utrwala wśród uczniów przekonanie ,że pomoc jest bardzo ważna , że może uratować życie. Wszyscy uczniowie wiedzą jak wyglądają niepokojące objawy i jak włączyć pompę insulinową, z którą Julka się nie rozstaje. Julka jest wspaniałą koleżanką, bardzo dobrze się uczy. Nasza Fundacja weźmie pod swoją "opieką"szkoleniową nauczycieli, których przeszkolimy pod kątem reagowania na niepokojące zachowanie uczniów.

Julka choruje na cukrzycę typu 1 – insulinozależną - charakterystyczną dla dzieci i obejmującą prawie 98% cukrzyc w tej grupie wiekowej. Musicie jednak wiedzieć o tym, że mimo to Julka jest taka sama jak TY !

- Problem jest bardzo ważny bo na jedyny w regionie oddział diabetologiczny trafiają osoby wiekowo zaawansowane i leczenie jest bardzo skomplikowane - dodaje wiceprezes zarządu MCZ S.A. w Lubinie Waldemar Sułek. - Akcja skierowana do dzieci, bo dzieci są znakomitymi obserwatorami i szybko dostrzegą zdrowotny problem u rówieśnika. To samo dotyczy nauczycieli, którzy mają nieustanny kontakt z dziećmi.

Co chcemy osiągnąć?
Będziemy integrować światy z różnych środowisk i pokażemy właściwe wzorce zachowań wśród dzieci Zagłębia Miedziowego!
Będziemy wyrównywać szanse dzieci dotkniętych cukrzycą z małych szkół i małych ośrodków piłkarskich w dostępie do wiedzy na temat profilaktyki i leczenia!
Będziemy popularyzować postawę - "rozumiem, umiem, pomagam” wśród dzieci i młodzieży na obszarze działania Zagłębia Miedziowego!
Będziemy oswajać lęk związany z brakiem zrozumienia problemów rówieśników dotkniętych cukrzycą!
Będziemy wskazywać i utrwalać właściwą postawę nauczycieli, trenerów i rodziców wobec problemów alienacji dzieci dotkniętych cukrzycą!
Będziemy promować aktywny i zdrowy styl życia!

Jak to robimy?
Kampanię realizujemy w klasach 1- 3 szkół podstawowych i kinach Helios. Zobaczycie Julkę i jej mamę w środowisku rówieśników i nauczycieli w trakcie projekcji filmu z jej udziałem, który przedstawia historię jej życia z cukrzycą. Dodatkowo przekażemy w szkołach i Kinach Helios materiał edukacyjny dotyczący cukrzycy wśród dzieci i sposobów jej leczenia przygotowany przez organizatorów, a także zrealizujemy badania przesiewowe, które mamy nadzieję pozwolą na wczesną i skuteczną diagnostykę zagrożonych zachorowaniem, bądź też niezdiagnozowanych cukrzyków.

W kampanii także zrealizujemy zajęcia edukacyjne dla nauczycieli i rodziców, w trakcie których są przedstawione Dobre Praktyki Edukacyjne . Ponieważ kampania zakłada kompleksowy dostęp do wiedzy o chorobie, nauczymy jej również zapobiegać w trakcie warsztatów kulinarnych „Rozgryźć Cukrzycę” - poświęconych diecie przeciwdziałającej zachorowaniu na cukrzycę oraz promującej zdrowe odżywianie połączone z nauką przygotowania posiłków, bo jak wiemy jedzenie = zdrowie!
W realizacji kampanii współtowarzyszą nam jednostki samorządowe, dyrektorzy szkół podstawowych oraz kluby sportowe.

Kampanię zwieńczy wspólna konferencja wszystkich partnerów projektu oraz moment, w którym poznacie główną bohaterkę Naszego dzisiejszego spotkania i jej mamę oraz dzieci chore na cukrzycę, które zdiagnozujemy w trakcie realizacji projektu. Wszystkie szkoły biorące udział w projekcie zostaną wyróżnione tytułem "Szkoła przyjazna chorym dzieciom", a żeby nic was nie ominęło - przedstawimy reportaż z całej realizacji projektu.

Co z tego mamy? Więcej, niż myślisz!
Obejmiemy swym zasięgiem ponad pięć tysięcy dzieci z regionu i przeszło pół tysiąca ich nauczycieli. Tak szerokie oddziaływanie kampanii to rozpropagowanie tematyki cukrzycy wśród dzieci Zagłębia Miedziowego – uczniów szkół podstawowych i zawodników zespołów młodzieżowych.

Wierzymy, że dzieci zdobędą umiejętność współdziałania i funkcjonowania w grupie, w której jest "Słodka Julka", przełamią stereotypy grupowe dotyczące środowisk zdrowych i chorych dzieci, a przede wszystkim nauczą się niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Wiemy, że bez udziału dorosłych nie będzie to możliwe, dlatego wskazujemy właściwe sposoby reagowania nauczycielom, trenerom oraz rodzicom, by przeciwdziałać alienacji dzieci dotkniętych cukrzycą.

A przede wszystkim, wierzymy głęboko, że nasza pasja stanie się udziałem uczestników kampanii, a aktywny udział w badaniach profilaktycznych dzieci szkół podstawowych oraz młodocianych zawodników wraz z rodzinami, przeprowadzonych przez Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. pozwoli im poznać i utrwalić zdrowy sposób odżywiania wśród dzieci, i to nie tylko tych aktywnych sportowo. Robimy to za sprawą Julki – by cieszyć się zdrowym i szczęśliwym życiem!

Współpraca
Nasze spotkanie to efekt intensywnej pracy wielu ludzi, chęci niesienia pomocy i szerzenia wiedzy ! Wszyscy tu jesteśmy za sprawą Julki! Nasza Kampania społeczno – edukacyjna nie odbyłaby się bez ogromnego wsparcia fundatorów , sponsorów partnerów, realizatorów wizji i dźwięku, którzy są z Nami:

Fundatorzy: Fundacja KGHM Polska Miedź, KGHM Polska Miedź S.A.,

Organizator:
1.Okręgowy Związek Piłki Nożnej
2. Miedziowe Centrum Zdrowia S.A.
3. Fundacja Samodzielne.pl

Partnerzy:
1.Wolontariat KGHM
2. Lubinpex Sp z o.o.
3.Interferie S.A.
4.Roche
5.Staropolanka Kids
6.Zagłębie Lubin S.A.
7.Akademia KGHM Zagłębie
8.LPGK Legnica
9.MPK Legnica
10.LPWiK Legnica
11. Zanam Polkowice
12.Zina
13.Creativ Media
14. Saller
15.Dacco Sp z o.o.

Patronat: Honorowy Patronat Ministra Edukacji Narodowej
Honorowy Patronat Dolnośląskiego Kuratora Oświaty
Honorowy Patronat Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Zarząd Główny
Honorowy Patronat Polskiego Związku Piłki Nożnej

Partnerzy medialni:
Portal e-legnickie.pl
Realizacja filmu : Jarek Jarosz
Realizacja reportaży: Marzena Machniak