Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

"Mocny kręgosłup" Polkowic

POLKOWICE.  O zapobieganie pogłębiania się i utrwalania wad postawy u najmłodszych polkowiczan dba polkowicki Aquapark w ramach programu polityki zdrowotnej burmistrza Łukasza Puźnieckiego  „Mocny Kręgosłup”. Za ten program gmina Polkowice została ostatnio wyróżniona statuetką „Zdrowy Samorząd”.

"Mocny kręgosłup" Polkowic

Blisko półtora tysiąca dzieci i młodzieży z terenu gminy Polkowice ma nieprawidłowości lub wady postawy. Rocznie niemal połowa jest objęta programem „Mocny Kręgosłup”. To program polityki zdrowotnej burmistrza Łukasza Puźnieckiego, finansowany z budżetu gminy Polkowice. W jego ramach prowadzone są specjalistyczne badania wad postawy ciała, a następnie zajęcia korekcyjne dla dzieci i młodzieży, u których stwierdzono dysfunkcję i skierowano do udziału w programie.

Głównym celem jest zapobieganie pogłębianiu się i utrwaleniu wad postawy ciała u dzieci i młodzieży zamieszkujących gminę Polkowice, poprzez wczesne ich wykrywanie, diagnozowanie, korygowanie oraz kształtowanie nawyku aktywności ruchowej i odpowiedzialności za własne zdrowie.

– Wady postawy wieku rozwojowego stanowią poważny problem społeczny na całym świecie. Postęp cywilizacyjny i technologiczny życia codziennego znacznie ogranicza aktywność ruchową człowieka. W konsekwencji dominującym staje się siedzący tryb życia. Godziny przed komputerem czy ze smartfonem w ręku powodują u dzieci i młodzieży w okresie wzrastania szereg dysfunkcji i  nieprawidłowości w kształtowaniu się postawy ciała – mówi Beata Matkowska, kierownik Przychodni w Aquaparku.

– Kolejnym zadaniem, realizowanym w ramach programu jest szeroko pojęta edukacja zdrowotna, zarówno dzieci, młodzieży, jak i ich rodziców. Ma ona na celu zapobieganie powstawaniu, a także zapobieganie pogłębianiu się już powstałych wad postawy u młodych mieszkańców gminy Polkowice – dodaje.

Zajęcia są kierowane do dzieci od czwartego do osiemnastego roku życia i odbywają się zarówno w sali gimnastycznej, jak i na basenie w polkowickim Aquaparku.

– Rehabilitacja wad postawy jest dla nich bardzo ważna ze względu na szybki rozwój i wzrost. U dzieci następują szybkie zmiany w postawie. Przerwy nie są wskazane – mówi Małgorzata Podgórska-Humbla, fizjoterapeutka. 

– Oczywiście, rodzice mogą zapewnić im aktywność, która jest niezbędna. Natomiast zajęcia indywidualne, które tu prowadzimy mogą zweryfikować, jak również ukierunkować rehabilitację na daną wadę postawy, co jest bardzo ważne – dodaje.

Za program „Mocny kręgosłup – profilaktyka wad postawy dla dzieci i młodzieży”, realizowany w polkowickim Aquaparku, gmina Polkowice została ostatnio wyróżniona statuetką „Zdrowy Samorząd”.

– Cieszymy się, że nasze działania zostały wyróżnione i docenione – mówi Ewa Kowalik, zastępca burmistrza Polkowic. – Wady postawy występują u 50-60 procent dzieci w wieku rozwojowym. Oferujemy przemyślane, systematyczne działania, aby zapobiec tego typu problemom poprzez wykrycie u dzieci nieprawidłowości w budowie ciała, a następnie regularne ćwiczenia korekcyjne – dodaje.

Konkurs był wydarzeniem towarzyszącym VI Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych. Ogłoszenie laureatów odbyło się podczas uroczystej gali. Organizatorem konkursu były redakcje Portalu Samorządowego i Rynku Zdrowia.