Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Biszczak przygotowany do kolejnej walki

Już w najbliższą sobotę tj. 15.10.2016r. Paweł Biszczak kolejny raz stanie w klatkoringu. Tym razem podejmie wyzwanie w katowickim spodku z Tomaszem Gromadzkim na Fight Exclusive Night (FEN 14 Silesian Rage). Prezentujemy rozmowę z legnickim wojownikiem.

Biszczak przygotowany do kolejnej walki

Jak Twoje przygotowania do walki?
Z każdym dniem czuje się lepiej, w tym momencie codziennie mocno trenuję. Mimo wszystko staram się nie przeciążać a do walki podchodzę ze zdrowym rozsądkiem. Mam nauczkę przed ostatnią walką, która musiała zostać odwołana z powodu moich problemów zdrowotnych. Przed samą walką kilka dni odpoczynku i to wtedy ma wrócić świeżość i optymalna forma.

Dziś już jesteś w pełni zdrowy?
Tak, jestem po badaniach i mogę walczyć. Jestem zdrowy i gotowy do rywalizacji.

Czy masz już obraną taktykę na przeciwnika? Czujesz się pewny w walce która się odbędzie?
Po pierwsze nigdy nie lekceważę przeciwnika i do każdego podchodzę z szacunkiem.  Mój najbliższy przeciwnik jest silny, zawsze kondycyjnie doskonale przygotowany i lubi atakować. Myślę, że w Spodku będzie emocjonująca i  zacięta walka taka, która spodoba się kibicom przybyłym na galę. Nie mam zwyczaju wnikliwie oglądać i analizować swoich przeciwników, zawsze jest plan i pomysł a nawet kilka, nigdy nie wiadomo co zaplanuje również przeciwnik wiec staram się za dużo o taktyce nie myśleć tylko odpowiednio reagować podczas walki. Dogłębną analizą i taktyką przeciwnika zajmuje się Trener Prych.

W ostatnim czasie jesteś bardzo zapracowanym człowiekiem. We wrześniu otworzyłeś w nowym miejscu klub FIGHT HOBBY. Coś w kilku słowach możesz o nim powiedzieć?
FIGHT HOBBY znajduje się na ulicy Makuszyńskiego 13 w Legnicy, i z tego miejsca wszystkich zapraszam. FIGHT HOBBY to klub dla wszystkich kochających ruch. Do naszego klubu mogą uczęszczać najmłodsze Skarby od czwartego roku życia. Pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego trenera Arka mogą zagłębiać  techniki Karate. Karate to sztuka samoobrony bez broni. Dzieci wykonują ruchy ciała, jak skłony, podskoki, balansowanie, ucząc się poruszać ciałem w sposób jednolity i swobodny. W okresie dziecięcym kształtuje się nasz charakter a ten sposób ćwiczeń uczy pokory, zachowania pełnego godności i poszanowania drugiego człowieka. Taki trening jest również doskonałą formą dania upustu dziecięcej i młodzieńczej energii. Treningi K1 w FIGHT HOBBY podzielone są na poziomy zaawansowania. Kick-boxing to sztuka walki, która łączy w sobie kopnięcia i bokserskie ciosy pięścią. K-1 to sztuka walki niezwykle dynamiczna. Wymaga od zawodnika przede wszystkim szybkości i rozluźnienia. Treningi w parterze – to wszystko co dzieje się w MMA w parterze. Trenerem jest doskonały utytułowany zawodnik Michał Michalski, naprawdę warto skorzystać. Fitness dla kobiet prowadzony przez dwie urocze i doświadczone dziewczyny. Monika wiele lat była związana ze sztukami walki. Jest instruktorką kick-boxingu, trenowała również muay-thai. Obecnie od kilku lat prowadzi zajęcia w fitnessie. Jest instruktorką Bokwy. Magda prowadzi zajęcia z wzmacniające oraz areobowe, to świetna instruktorka z dużym doświadczeniem w branży Fitness. Ma szeroki zakres umiejętności i wiele specjalizacji. FIGHT HOBBY  stawia na profesjonalny i doświadczony zespół,  bo tylko taki zespół  wie, że tam gdzie warto jest dotrzeć, nie ma dróg na skróty!

Ile czasu trzeba poświęcić na treningi, aby mieć dobre wyniki? Czy można ćwiczyć samemu i osiągnąć dobre efekty, czy lepszy jest trening z trenerem?
Najbardziej optymalny czas na treningi to trzy razy w tygodniu. W takim czasie można poprawić kondycje fizyczną a jednocześnie nauczyć się technik sztuk walk. Osobiście dostosowuje wykonywane ćwiczenia do poziomu ćwiczących stąd podział na poziomy zaawansowania, staram się tak ułożyć program na dany trening, by trenujący szybko i dobrze osiągnęli zamierzone cele. Aby osiągnąć dobre efekty najlepiej trenować pod okiem specjalisty. To nie tylko kwestia szybkich efektów, ale również poprawnie wykonywane ćwiczenia. Trening z trenerem jest zwyczajnie efektywniejszy, na bieżąco koryguje się błędy i staje się w tej dziedzinie sportu lepszym. Wiem, że osoby które przychodzą ze mną trenować mają określony cel. Zawsze obserwuje i reaguje na to jak ćwiczą uczestnicy. To bardzo ważne, by na bieżąco poprawiać technikę, która w tym sporcie jest bardzo ważna.

A ile czasu trenuje taki mistrz jak Ty?
To zależy od tego czy jestem przed walką zawodową czy już po (uśmiech). Oczywiście jestem cały czas w treningu, jeżeli nie jestem w cyklu przygotowawczym jestem na sali ok. 3 razy w tygodniu, treningi są dłuższe, ale bardziej techniczne i prowadzone w wolniejszym tempie, to sprawia że trening dla mnie w tym okresie jest bardzo przyjemny, dodatkowo pływam, biegam oraz czasami idę na siłownie.  Bezpośrednie przygotowania do walki to już ciężka praca, treningi są krótsze dużo  bardziej intensywne, ich częstotliwość, też znacznie wzrasta. Sporty walki nie są wymiernym sportem, tak naprawdę nie ma jednej gotowej recepty na sukces dla wszystkich zawodników. Dlatego bardzo ważna jest tu rola trenera, żeby tak ułożył plan treningowy, aby wykorzystać maksymalny potencjał, który drzemie w zawodniku.

A co z motywacją? Co kiedy nie chce się wyjść z domu?
Motywacja to jest jak walka z samym sobą. Często można zobaczyć jak wyglądają kluby fitnessu czy siłownie w pewnym okresach, np. po Sylwestrze każdy ma nowe postanowienia i styczeń to miesiąc w którym zaczynamy intensywnie ćwiczyć, podobnie przed wakacjami każdy chce poprawić sylwetkę, w innych okresach ta motywacja zaczyna nam spadać.  Dla mnie bardzo ważna jest systematyczność tylko ona może przynieść zamierzony efekt. Powtarzam osobom, które trenują, że im bardziej jesteś zmęczony tym bardziej Twoje ciało staje się elastyczne, rozciągnięte i więcej możesz.
Czy mnie się zawsze chce?, jasne, że nie. Też miewam słabsze dni. Ale dziś już jestem na takim etapie, że nie potrzebuje motywacji by wyjść z domu na trening. Robię to automatycznie, ale to nie znaczy, że zawsze każdy trening sprawia mnie przyjemność. Raz na jakiś czas można zrobić przerwę doładować akumulator, by następnego dnia dać z siebie wszystko. Po to też mamy dni przeznaczone na regenerację.
Na początku przygody z trenowaniem, rutyna nie ma szans. Każdy trening, to śledzenie postępów, odkrywamy to jak funkcjonuje nasze ciało.
Musimy pamiętać, że słabości nigdy nie wyeliminujemy ze swojego życia, jeśli nie zaczniemy im stawiać czoła.

Te słabości to również sposób odżywiania. Czy uprawiając ten sport, trzeba się w jakiś szczególny sposób odżywiać?
Przede wszystkim zdrowo i odpowiednio do aktywności życiowej. Zupełnie inaczej będę odżywiał się bezpośrednio przed walką a inaczej w życiu zwykłego śmiertelnika, co nie oznacza, że źle.  Bardzo dużo jem owoców, warzyw i mięsa. Staram ograniczać słodycze, słodkie napoje, fast food. Choć mam słabość do czekolady (śmiech). Odpowiednie posiłki są bardzo ważne nie tylko dla osób trenujących, ale dla każdego. Nie chodzi tutaj o drastyczne diety, a o zdrowy rozsądek i powstrzymywanie się od tego co nic dobrego nie daje naszemu organizmowi. Mam takie szczęście i czuję różnicę odkąd korzystam z porad dietetyka oraz z cateringu dietetycznego.

A jakie są cechy idealnego trenera?
Dobry trener pokaże drogę na szczyt, ale to my ciężką pracą musimy  dotrzeć do celu. Coś w tym jest, ja zawsze bardzo ceniłem sobie prace z moimi trenerami. To dzięki nim w każdej dziedzinie sportowej mogłem poznawać tajniki danego sportu, ale trener również uczy dystansu do samego siebie. Stajemy się bardziej pokorni. Dla mnie dobry trener to ten który potrafi mnie zmotywować do działania. Mnie osobiście zawsze bardziej motywowały pochwały niż krytyka (śmiech), ale to nie znaczy, że krytyka od trenera jest zła. Ona jest niezbędna i potrzebna po to by ciągle być lepszym zawodnikiem. Dobry trener to taki który, jest stanowczy ale zarazem cierpliwy, jest empatyczny, otwarty, charyzmatyczny i powinien posiadać umiejętności obserwowania, powinien wyciągać wnioski i powinien posiadać wiedzę podpartą doświadczeniem.

Jaki jest najwcześniejszy wiek, w którym można rozpocząć treningi?
Wielu rodziców marzy aby ich pociecha osiągnęła sukces sportowy. Czasem dzieci są zniechęcone do jakiegokolwiek sportu. Ale kiedy dziecko zacznie i poczuje, że to jest to, czym na początku zwyczajnie się bawi poprawiając kondycje fizyczną, to w późniejszym czasie staje się już czymś, w czym chce się rozwijać. Ja osobiście zacząłem swoją przygodę od 10-tego roku życia w karate kyokushin. Zawsze interesowałem się sportem kontaktowym. Od małego razem z tatą oglądałem filmy z Van Dame, to mnie bardzo inspirowało. Jak wcześniej wspomniałem zacząłem od Karate kyokushin. Ten sport nauczył mnie oprócz techniki, pokory i szacunku do przeciwnika. Zawsze będę utożsamiał się z tą dziedziną sportu. FIGHT HOBBY stawia również na ten styl sportowy i prowadzi zajęcia karate kyokushin.

Czy trening sztuk walki to sport tylko dla mężczyzn?
To sport dla wszystkich. Oczywiście kojarzy się  głównie z mężczyznami, ale z każdym rokiem w kraju i na świecie przybywa nam nowych doświadczonych zawodniczek. Uważam, że kobiety inaczej podchodzą do tego sportu, ale to prawdziwe fighterki często nie kalkulując idą na przód nie poddając się i walcząc na maxa i do końca. Proszę pamiętać, że sporty walki uczą, jak bronić się przed atakiem a zarazem dodają pewności siebie, wzmacniają kondycję fizyczną i rzeźbią sylwetkę. To co jest ważne dla kobiet i mężczyzn.

Dziękujemy za rozmowę i trzymamy kciuki za mistrza z Legnicy.