Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Greckie klimaty w jaworskim muzeum

JAWOR. Już w piątek zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Jaworze na wernisaż wystawy greckiego artysty....Telemach Pilitsidis urodził się 7 stycznia 1941 roku w Kivotos, w Grecji. W latach 1956 – 1961 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. W latach 1961-1967 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując w 1967 roku dyplom w Pracowni Malarstwa profesora Jerzego Nowosielskiego. Jest artystą niezwykle aktywnym twórczo, brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Zrealizował 70 wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 400 wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Przez wiele lat pracował jako wykładowca w uczelniach i szkołach plastycznych. Był również animatorem wielu przedsięwzięć artystycznych związanych z działalnością głogowskiego środowiska twórczego. Jest postrzegany jako artysta, poeta, filozof i pedagog jednocześnie.

Greckie klimaty w jaworskim muzeum

Uczestniczy w plenerach malarskich w kraju i za granicą. Od kilku lat jest kuratorem Głogowskiego Pleneru Malarskiego „Człowiek chroni środowisko”. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i fotografią. Mieszka i pracuje w Głogowie od 1976 roku. Od 1977 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Lubiany podziwiany i nagradzany. Jego dzieła eksponowane były w wielu europejskich galeriach, ma za sobą dziesiątki wystaw indywidualnych i setki wystaw zbiorowych. Stworzył tysiące prac. Jego artystyczny życiorys zdobią liczne medale, nagrody i wyróżnienia.
Jego obrazy są piękne i pełne harmonii. To dzieła pełne znaczeń,i odczytań, apelujące do wrażliwości odbiorcy i dające mu potrzebną dozę tajemniczości.

Jest również autorem tomików wierszy: „Ukrzyżowanie według Telemacha” 1992, Powrót do Itaki” 1997, „Aliki” 2006, „Auryga” 2007, „Niobe” 2008, „Upadek Ikara” 2010, „Haiku” 2011, „Miniatury poetyckie” 2011, „Nić Ariadny”2013, „Natalia” 2014, „Gorzkie Głogi” 2015, „Mnemosyne” 2016, „Słowo z wyschniętego źródła” 2017, „W cieniu słowa” 2018, „Dwie rzeki” 2020. W 2000 roku napisał powieść autobiograficzną „Bezsenne Oko” cz.I a w 2012 roku cz. II.

...Pisze wiersze krótkie, wewnętrznie napięte, zagęszczone w znaczenia. Tworzy swój wzór haiku. Poeta krótkich rymów, nagłych zderzeń, odległych skojarzeń. Urodzony w Grecji, zrósł się z polskim krajobrazem. Tęskni za Helladą, lecz nie może oderwać się od Głogowa. Jest jakby zawieszony między kulturami. Biją w jego wierszach źródła europejskie, lecz na strofy pada także cień Azji, religii Wschodu. Nie wiadomo, w jakim stopniu poezja Pilitsidisa staje się dla niego inspiracją malarską, a w jakim malarstwo, inspiracją dla poezji. Z pewnością wiadomo tylko, że w wierszu dominuje świat plastyczny, kolory, światła, ostre linie, czuje się oddech przestrzeni. Bo Telemach Pilitsidis, jak rzadko który poeta, nosi w sobie całe bogactwo natury, jej dramat, trwanie, tętno, przestrzeń, rytmy czasu.

Powiązane wpisy