Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jawor - nowy rozdział w historii Mercedes-Benz

JAWOR. Od 13 maja br. w Regionalnym Muzeum w Jaworze można obejrzeć nową odsłonę wystawy "Jawor - nowy rozdział w historii Mercedes-Benz". Pierwsza ekspozycja została otwarta w 2017 roku, jeszcze przed budową jaworskiej fabryki i była częścią działań pod wspólnym hasłem "Witamy w rodzinie Mercedes-Benz". Autorem i organizatorem wystawy jest Mercedes-Benz Manufacturing Poland, a patronat objął burmistrz Miasta Jawora.

Jawor - nowy rozdział w historii Mercedes-Benz

- Wystawa została zaktualizowana o ważne wydarzenia z historii marki i naszej fabryki w ostatnich 7 latach. Pokazujemy nowe kamienie milowe, ze szczególnym uwzględnieniem elektromobilności i planowanej kolejnej inwestycji czyli fabryki elektrycznych samochodów dostawczych – mówi Joerg Schmalenbach, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

– Jednymi z atrakcji czekających na zwiedzających są baterie do samochodów typu plug-in hybrid oraz w pełni elektrycznych, a także nowoczesny 4-cylindrowy silnik produkowane w Jaworze.

Historia marki Mercedes-Benz to jednocześnie opowieść o motoryzacji, która zaczęła się ponad 130 lat temu. To również historia wizjonerskiej pasji i przedsiębiorczości jej założycieli – Gottlieba Daimlera (1834-1900) i Karla Benza (1844-1929) oraz genialnych inżynierów i konstruktorów, których potrafili zjednać i zarazić swoją wizją mobilności: na morzu, na lądzie i w powietrzu.

- To wyjątkowa chwila, gdyż dziś możemy podziwiać nie tylko historię doskonałości inżynieryjnej, ale także wprowadzić widzów w erę elektromobilności, która stanowi krok w kierunku zrównoważonej przyszłości. Wierzymy, że budowa fabryki elektrycznych samochodów dostawczych kolejny raz przyczyni się do rozwoju lokalnej społeczności. – opowiada Sebastian Streuff z Mercedes-Benz Vans.

Multimedialna ekspozycja, przygotowana w Muzeum Regionalnym w Jaworze to zaproszenie do świata marki Mercedes-Benz skierowane nie tylko do miłośników motoryzacji. Przestrzeń wystawy to również miejsce warsztatów, szczególnie dla dzieci i młodzieży, które chcą się dowiedzieć więcej o historii i przyszłości motoryzacji, nauki i techniki. Najbliższe odbędą się już podczas obchodzonego w muzeum Dnia Dziecka.

Na wystawie znajdziemy także ciekawostki historyczne dotyczące tradycji produkcji pojazdów czterokołowych w Jaworze, której początki sięgają XVI stulecia. Silniki Daimlera były tutaj dużo wcześniej, niż te produkowane w działającej od 2019 roku fabryce Mercedesa!

- W 1555 roku źródła archiwalne odnotowują obecność w mieście trzech budowniczych powozów, a rozkwit tej profesji nastąpił w XIX stuleciu. – o historii opowiada Arkadiusz Muła, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze. - Około 1920 roku rozpoczęto w mieście, na szerszą skalę, produkcję karoserii do automobili, do których podwozia i silniki sprowadzano z Grupy Daimlera ze Stuttgartu, a następnie z Berlina.

Muzeum Regionalne w Jaworze, ul. Klasztorna 6, zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystawy do końca maja w godzinach 9.00-16.00, z wyjątkiem poniedziałków, kiedy muzeum jest nieczynne. Dodatkowo 17 maja br. w Noc Muzeów, ekspozycja będzie otwarta od godz. 18.00 do 22.30.

Powiązane wpisy