Depresja jest wśród nas (FOTO)
LEGNICA. Z inicjatywy Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych zostały zorganizowane dwie imprezy związane z obchodami Dni Walki z Depresją. Najpierw na legnickim Rynku członkowie Ośrodka Społecznej Aktywności przygotowali happening, mający zwrócić uwagę na podstępną i wyniszczającą chorobę jaką jest depresja. Dwie godziny później Pogotowie Teatralne na Scenie Gadzickiego wystawiło sztukę „Niezła Rybka”.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest jedną z najpoważniejszych chorób na świecie, która co roku zbiera duże żniwa. Jak szacuje WHO cierpi na nią dziś 650 mln ludzi, z czego w Polsce aż 1,5 mln. Dopada ona osoby w każdym wieku, poczynając od nastolatków, a nawet dzieci, aż po seniorów. Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba. Trudno ją też rozpoznać, bowiem nie wiemy gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja. W leczeniu depresji najważniejsze jest, aby osoba chora potrafiła zrozumieć, co jej dolega i jednocześnie nie bała się o tym rozmawiać.
Na ten właśnie problem pragnęli zwrócić uwagę pomysłodawcy dzisiejszej akcji Stowarzyszenie Aktywności Twórczej.
- Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych, to organizacja która od lat zajmuje się promocją zdrowia psychicznego, również terapią przez teatr - podkreśla prezes SIT Katarzyna Kaźmierczak. - Jesienią przygotowujemy cykl imprez mających solidaryzować się z osobami chorymi na schizofrenię w ramach akcji „Schizofrenia otwórzcie drzwi”. Na wiosnę przypada dzień walki z depresją. Dzisiejszy happening służy po to, żeby zwrócić uwagę, że depresja jest chorobą taką sama jak np. choroby serca czy tarczycy. Biorą w nim udział osoby z Ośrodka Społecznej Aktywności, który prowadzimy w ramach projektu unijnego wspólnie we współpracy z Fundacją Raduga. Jest to jest projekt dla osób, które wracają do funkcjonowania społecznego czy też pracy zawodowej.
Spośród różnych instytucji, do których SIT zwrócił się o pomoc przy realizacji ich inicjatyw, tylko legnicki teatr wspiera te przedsięwzięcia. W ramach tej pomocy powstało i działa w teatrze Pogotowie Teatralne, stworzone dla osób po kryzysach psychicznych. To właśnie członkowie tej organizacji biorą udział w przedstawieniu sztuki "Niezła Rybka", wystawianej po happeningu na Scenie Gadzickiego w Teatrze Dramatycznym.
- Sama sztuka nie jest związana z problemami depresji - mówi Katarzyna Kaźmierczak. - Nawet wręcz przeciwnie - mówi o miłości, poszukiwaniu sensu w życiu. Ale ważne jest, że przygotowali ją i grają w niej osoby, które wyszły z wielkiego kryzysu emocjonalnego.
Fot. Mariusz Witkowski
{gallery}galeria/rozrywka/10-04-18-happening-przeciwko-depresji-fot-mariusz-witkowski{/gallery}