Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Cały kształ Grzegorza Niemyjskiego w Muzeum Miedzi

LEGNICA. W Muzeum Miedzi w Legnicy odbędzie się wystawa "Cały kształt" legnickiego artysty Grzegorza Niemyjskiego. Wernisaż odbędzie się w piątek, 21 września o godz. 17 00 w głównej siedzibie instytucji.

Cały kształ Grzegorza Niemyjskiego w Muzeum Miedzi

Wystawa Cały kształt, pokazuje szerokie spektrum działalności artystycznej Grzegorza Niemyjskiego, która obejmuje rzeźbę, medalierstwo, instalacje, malarstwo, rysunek oraz projektowanie wnętrz. Dominującą formą wypowiedzi dla Grzegorza Niemyjskiego jest rzeźba. Legnica stała się przestrzenią, w której najwięcej jest prac artysty. Śmiało można rzec, iż realizacje rzeźbiarskie mieszczące się na Rynku, stały się ikonami, pozwalającymi rozpoznać współczesny wizerunek Legnicy /Ring, Kula, fontanna/. Do jednej z ostatnich prac należy monumentalny Pomnik Zesłańcom Sybiru. Artysta oparł koncepcję na trzech blokach granitowych, a na najwyższym z nich zamieszczono z brązu draperię z wizerunkiem Orła Białego oraz położono imitację torów kolejowych.

Grzegorz Niemyjski jest także autorem rzeźb znajdujących się w legnickich wnętrzach sakralnych /stacje Drogi Krzyżowej i rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego w kościele pw. św. Tadeusza w Legnicy oraz rzeźba Madonny w kościele pw. św. Józefa / oraz tablice upamiętniające 20 -lecie PWSZ im. Witelona i Honorowych Obywateli Legnicy w Ratuszu. Wykonał statuetki: Filantropek, Młody Paganini, oraz medale: Jan Paweł II, 20-lecie PWSZ, Legnica oraz plakietę ulica NMP.

W pracach stosuje różnorodne materiały i techniki. Biegle operuje brązem i granitem, zwłaszcza strzegomskim pozwalającym mu uzyskać odpowiednią formę. Materiał i forma w ujęciu artysty, stają się warunkiem do stworzenia narracji znaczeń.

Ważnym aspektem w twórczości Grzegorza Niemyjskiego stanowią instalacje. W poszczególnych konceptach, często angażując sferę miejską, podejmuje trudne zagadnienia, odnoszące się do Boga i człowieka. Rozważanie o tematyce chrześcijańskiej podjął na wystawie Edyta Stein. Kamień i papier /Muzeum Miedzi 2002/, w której starał się poznać duchowość wybitnej filozofki i świętej.

Na wystawie Caly kształt zobaczymy dwanaście korpusów męskich, tworzące grupę Lamentacje, jako nawiązanie do tekstu proroka Jeremiasza. Ponadto wielkoformatowe rysunki o tematyce religijnej. Wśród postaci biblijnych, odnajdziemy kolejne konotacje do wydarzeń Legnicy, Cud Eucharystyczny.

Grzegorz Niemyjski jest nauczycielem dydaktycznym Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych, i wychowankiem tejże katedry pod kierunkiem prof. Alfredy Poznańskiej i prof. Christosa Madziosa.

Dopełnienie twórczości stanowi działalność pedagogiczna, organizacja plenerów rzeźbiarskich - Strzegom, konferencji, warsztatów malarskich czy wystaw. Aktywnie zaangażowany jest we współpracę ze środowiskiem rzeźbiarzy pogranicza polsko-czeskiego.
kurator wystawy: Karolina Brymora
tekst: Karolina Brymora

Powiązane wpisy