Powstanie Dźwiękowa Mapa Legnicy
LEGNICA. Czy Legnica ma tylko swoje brzmienia? Czy otaczają nas dźwięki wyjątkowe, których - z przyzwyczajenia - nawet już nie słyszymy? Jak "śpiewają" legnickie dzielnice, zabytki, park, Rynek, kościelne wieże, ale i zapomniane podwórka?
Choć to może brzmi nieprawdopodobnie, wkrótce poznamy odpowiedzi na te pytania! Co więcej: to sami legniczanie stworzą dźwiękową mapę miasta!
Projekt "Posłuchaj Śpiewu Miasta. Dźwiękowa Mapa Legnicy" potrwa od grudnia 2018 do maja 2019 r. i zostanie zrealizowany w ramach 50. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat - jednego z najważniejszych w Polsce festiwali chóralnych.
Zapraszamy legniczan do udziału w tym niecodziennym przedsięwzięciu: zarówno tych, którzy chcą nagrywać dźwięki miasta i niecodzienną mapę współtworzyć, jak i tych, którzy chcą brzmienia Legnicy tylko słuchać.
Szczegóły poznacie 14 grudnia. Zainteresowanych zapraszamy tego dnia do Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej, na godz. 18.00. Wstęp wolny.
- Pierwsze spotkanie będzie początkiem cyklu warsztatów i spacerów dźwiękowych po Legnicy, ale będzie miało charakter informacyjny, do niczego nie zobowiązujący. Dlatego serdecznie zapraszam legniczan lubiących ciekawe wyzwania i kochających swoje miasto. Może projekt Was zainteresuje i dołączycie do niego - mówi Michał Zygmunt, kompozytor i gitarzysta, autor muzyki teatralnej, filmowej i ilustracyjnej, twórca słuchowisk.
To właśnie on będzie koordynował powstanie Dźwiękowej Mapy Legnicy. Artysta tworzy na co dzień muzykę, w której wykorzystuje brzmienia rzek, przyrody, tworzy profesjonalne nagrania dźwiękowe i jest jednym z nielicznych, który pejzaże dźwiękowe wydaje w formie albumów. Nagrywał między innymi dla WWF. 14 grudnia w Legnicy, w pierwszej części spotkania, posłuchamy pejzaży dźwiękowych pochodzących z jego projektu "Dzikie Rzeki - Dźwiękowy Album Przyrody Od Strony Wody", zrealizowanego na kilkunastu polskich rzekach, ukazującego przyrodniczą złożoność, dźwiękową potęgę i piękno polskich rzek. To pomoże przybliżyć legniczanom ideę stworzenia dźwiękowej mapy miasta. Warsztaty dotyczące brzmienia Legnicy odbędą się w drugiej części spotkania. - W trakcie warsztatu poznamy techniczną stronę nagrań, stworzymy ich plan, wyszukamy charakterystycznych dla Legnicy dźwięków i pejzaży - mówi Michał Zygmunt.
Takie warsztatowe spotkania będą się odbywać przez najbliższe pół roku, raz w miesiącu. - Marzy mi się, aby dzięki projektowi legniczanie odkryli dźwiękową wyjątkowość i różnorodność miasta: że inaczej brzmi zimowy Rynek, a inaczej Park Miejski wiosną. Legnica jest pod względem dźwięków fascynująca z wielu powodów: historycznych, architektonicznych, przyrodniczych. Także dzięki tutejszym mniejszościom. Głosy ludzi wywodzących się z różnych kultur są dla mnie ważną, wyjątkową częścią dźwiękowej mapy miasta. Dodam, że kilku legniczan już do mnie napisało, wyrażając chęć udziału w projekcie. To wspaniałe! Zachęcam do kontaktu przez moją stronę acoustic.pl - mówi Michał Zygmunt.
Rozłożonym w czasie na pół roku warsztatom będą towarzyszyły m.in. spacery dźwiękowe, pod okiem znanych legniczan, którzy opowiedzą m.in. o starej Legnicy, o ocalałym we wspomnieniach brzmieniu poszczególnych miejsc. Podczas spacerów występować będą legnickie chóry, które wykonają recitale w nietypowych miejskich przestrzeniach. W ramach projektu odbywać się też będą Dźwiękowe Poranki dla dzieci.
Finałem przedsięwzięcia będzie prezentacja Mapy Dźwiękowej Legnicy podczas Legnicy Cantat 50 - w maju 2019. Mapa zostanie też udostępniona w internecie, jako ciekawa atrakcja i dla turystów, i dla mieszkańców, którzy będą mogli słuchać brzmień "swoich" okolic.