Powstaje Dźwiękowa Mapa Legnicy (FOTO)
LEGNICA. Za nami spotkanie inaugurujące projekt "Posłuchaj Śpiewu Miasta. Dźwiękowa Mapa Legnicy". Do udziału w tym ciekawym przedsięwzięciu LCK zaprasza wszystkich legniczan, którzy lubią niecodzienne wyzwania i są wrażliwi na otaczający świat. To projekt zarówno dla tych, którzy chcą Dźwiękową Mapę Legnicy współtworzyć, jak i tych, którzy chcą brzmień naszego miasta nauczyć się słuchać. Projekt potrwa do maja 2019 i jest realizowany w ramach Legnicy Cantat 50.
W Sali Maneżowej gościł Michał Zygmunt, kompozytor i gitarzysta, autor muzyki teatralnej, filmowej i ilustracyjnej, twórca słuchowisk. To właśnie on będzie koordynował powstanie Dźwiękowej Mapy Legnicy. Artysta tworzy na co dzień muzykę, w której wykorzystuje brzmienia rzek, przyrody, tworzy profesjonalne nagrania dźwiękowe i jest jednym z nielicznych, który pejzaże dźwiękowe wydaje w formie albumów. Nagrywał między innymi dla WWF. Podczas piątkowego spotkania zaprezentował pejzaże dźwiękowe "Dzikie Rzeki - Dźwiękowy Album Przyrody Od Strony Wody", zrealizowane na kilkunastu polskich rzekach, ukazujące przyrodniczą złożoność, dźwiękową potęgę i piękno polskich rzek. To pomogło przybliżyć legniczanom ideę stworzenia dźwiękowej mapy naszego miasta. Artysta wyjaśniał też szczegóły legnickiego projektu.
Takie warsztatowe spotkania będą się odbywać przez najbliższe pół roku, raz w miesiącu. - Marzy mi się, aby dzięki projektowi legniczanie odkryli dźwiękową wyjątkowość i różnorodność miasta: że inaczej brzmi zimowy Rynek, a inaczej Park Miejski wiosną. Legnica jest pod względem dźwięków fascynująca z wielu powodów: historycznych, architektonicznych, przyrodniczych. Zachęcam do udziału w projekcie. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć więcej, a nie mógł być na spotkaniu inauguracyjnym, zapraszam do kontaktu przez moją stronę acoustic.pl - mówi Michał Zygmunt.
W ciągu najbliższych miesięcy warsztatom będą towarzyszyły m.in. spacery dźwiękowe, pod okiem znanych legniczan, którzy opowiedzą m.in. o starej Legnicy, o ocalałym we wspomnieniach brzmieniu poszczególnych miejsc. Podczas spacerów występować będą legnickie chóry, które wykonają recitale w nietypowych miejskich przestrzeniach. W ramach projektu odbywać się też będą Dźwiękowe Poranki dla dzieci.
Finałem przedsięwzięcia będzie prezentacja Mapy Dźwiękowej Legnicy podczas Legnicy Cantat 50 - w maju 2019.
Mapa zostanie też udostępniona w internecie, jako atrakcja i dla turystów, i dla mieszkańców, którzy będą mogli dzięki niej posłuchać brzmień "swoich" okolic.
Fot. Mariusz Witkowski
{gallery}galeria/rozrywka/14-12-18-mapa-dzwiekowa-fot-mariusz-witkowski{/gallery}