Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

„Mesjasza” Händla wykonają w Legnicy

LEGNICA. W piątek 18 stycznia dla melomanów muzyki poważnej czeka nie lada gratka - w Akademii Rycerskiej w Sali Królewskiej będzie można usłyszeć i zobaczyć najpopularniejszą kompozycję Friedricha Händla oratorium Mesjasz. Ten najbardziej z rozpoznawalnych utworów tego kompozytora opowiada o życiu, śmierci oraz zmartwychwstaniu Chrystusa.

„Mesjasza” Händla wykonają w Legnicy

Pozostając w styczniowym klimacie kolędowania Legnickie Centrum Kultury organizując w tym okresie kilka koncertów kolęd i pastorałek, przygotował dla legniczan prawdziwą muzyczną perełkę, która co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia zapełnia sale koncertowe całego świata po brzegi. Tą wyjątkową kompozycją dla miłośników muzyki dawnej na żywo jest Oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla, jedno z najbardziej kochanych i popularnych dzieł osiemnastowiecznej muzyki klasycznej. Dzieło to przyniosło kompozytorowi światową sławę i choć swoją premierę miało w 1742 roku w Dublinie, to niezmiennie w każdej epoce przyjmowane jest z zachwytem. Najbardziej znanym fragmentem Mesjasza jest chór Hallelujah.

To podczas jego wykonania obecny na koncercie król Jerzy II wstał z miejsca, a wraz z nim cała publiczność. Na pamiątkę tego zdarzenia tradycja ta została zachowana w Wielkiej Brytanii i kontynuowana jest w niektórych krajach europejskich (m.in. w Polsce). Kompozytor stworzył ten swój najsłynniejszy koncert w ciągu 24 dni.

Oratorium Mesjasz składa się z trzech aktów,a libretto zawiera 53 wersy z Pisma Świętego, zaczynając od prorockich nadziei nadejścia Mesjasza, poprzez narodziny w Betlejem, całą drogę męki, Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie, powstanie z martwych świętych oraz powtórne Jego przyjście w chwale na końcu czasów. Dzieło Haendla obejmuje więc wszystkie zasadnicze momenty historii zbawienia, którym towarzyszy niesamowita muzyka.

Wykonawcami piątkowego Mesjasza będą : Studenckie Koło Artystyczno - Naukowo Wokalne Muzyki Dawnej , Akademicka Orkiestra Barokowa pod kierownictwem Bartosza Kokoszy i Studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Koncert 18.01.2019 o godz.18.00 w Akademii Rycerskiej
bilety – 25 zł

Powiązane wpisy