Powstanie dźwiękowa mapa Legnicy (FOTO)
LEGNICA. W legnickiej Akademii Rycerskiej odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Posłuchaj Śpiewu Miasta", na którym, pod egidą Michała Zygmunta,muzyka instrumentalisty, improwizatora i poszukiwacza ukrytych dźwięków, uczestnicy dowiadują o zasadach i szczegółach technicznych na temat rejestracji audiosfery miasta. Dla mieszkającego w Chobieni Michała Zygmunta tworzenie dźwiękowej mapy Legnicy jest debiutanckim przedsięwzięciem... - Naszym planem jest zaangażowanie mieszkańców Legnicy w nagrywanie, rejestrowanie odgłosów miasta do maja. Te nagrania będą dostarczane do mnie i w ten sposób zostanie stworzona mapa muzyczna miasta, która będzie ogólnie dostępna w internecie. Interesują nas wszystkie odgłosy. Przyroda, komunikacja miejska, gwar ludzi, po prostu wszystko co składa się na tożsamość Legnicy. Moim marzeniem jest dźwiękowe zilustrowanie miejsc, których już nie ma. Jak np. Legnicka Fabryka Pianin i Fortepianów - powiedział Michał Zygmunt.
Projekt realizowany jest w ramach obchodów 50 Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat. Michał Zygmunt liczy iż podczas Festiwalu Chóralnego nastąpi debiut dźwiękowej mapy miasta. Pierwszą dźwiękowa mapa autorstwa Michała Zygmunta powstała w pocysterskiej miejscowości Kołbacz.
- W Europie Zachodniej powstawanie takich dźwiękowych map jest bardzo trendy, ale i bardzo kosztowne. Duże miasta tworzą duże budżety kontraktują wybitnych muzyków i tak powstanie dźwiękowa mapa. W Kołbaczu mapa powstała we współpracy z miejscową, fantastyczną młodzieżą. W Legnicy chciałbym stworzyć mapę we współpracy z młodzieżą, z każdym kto czuje taką potrzebę. Po prostu ze zwykłymi mieszkańcami co sprawi, że legnicka mapa dźwiękowa będzie autentyczna. Znajdźmy tożsamość Legnicy poprzez odgłosy tego miasta.W czasach obrazów, filmów, itp. przeniesienie się w świat dźwięków jest niesamowitym doświadczeniem. Dzisiaj każdy ma nagrywarkę w smartfonie, telefonie, może dysponować dyktafonem i każdy może tworzyć. Ważny jest moment uchwycenia szczególnego dźwięku - dodał Michał Zygmunt, któremu "kibicujemy" w realizacji mimo wszystko w Polsce unikatowego projektu.
Fot. Bożena Ślepecka
{gallery}galeria/kultura/26_01_19_Muzyczna_mapa_Legnicy_Fot_BSlepecka{/gallery}