Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Praca Irańczyka zwyciężyła w Satyrykonie (FOTO)

LEGNICA. Praca „Communists” irańskiego artysty Seyeda Ali Miraee zdobyła Grand Prix SATYRYKONU 2019 oraz nagrodę pieniężną w wysokości 8 tys. zł. Praca przedstawia dwie znane na świecie osoby: Józefa Stalina i Kim Dzong Una. Wąsy Stalina są włosami Dzong Una, co przekazuje, że reżim w Korei Północnej ma podobieństwa do reżimu Związku Radzieckiego.

Praca Irańczyka zwyciężyła w Satyrykonie (FOTO)

- Pomimo różnego podejścia, różnej wrażliwości jury działało dość zgodnie. Wybór jest wynikiem tego jak głosowaliśmy i nikt tutaj nikt nikogo do niczego nie zmuszał. Nie było żadnej presji i poszło to bardzo spokojnie i z pełnym zrozumieniem - mówi o wynikach Satyrykonu przewodniczący jury Eugeniusz Skorwider.

- Jestem usatysfakcjonowany. Zwycięska praca ma uniwersalny charakter. Możemy o niej rozmawiać tutaj, ale też w różnych zakątkach świata. Ma zasięg, taki ładunek jakiego bym sobie życzył. To jest przekaz, który daje nam do zrozumienia, że zło trwa. To jest zabawna kontynuacja poprzez wspólne włosy, taka synteza, że te dwie postaci mają coś wspólnego. Z jednej strony jest to zabawne i mile widziane w takiej imprezie, a z drugiej strony ma głębszy przekaz - dodaje Skorwider.

Co ciekawe, autorem pracy jest Irańczyk. Jak zwraca uwagę legniczanka w składzie jury Elżbieta Pietraszko osoby pochodzące z krajów, gdzie panuje cenzura - Nie dość, że mają doskonały warsztat plastyczny, to jeszcze, z racji tego, że wciąż są na granicy cenzury to jeszcze potrafią przemycać swoje myśli w sposób zakamuflowany a jednocześnie tak oczywisty. To nie jest podane idea wprost, ale trzeba doświadczyć tego reżimu wprost. Dlatego ta satyra byłych krajów RWPG, czy bloku wschodniego nauczyła kamuflażu artystów. Unikalni cenzury i nauczyli się przemycać się swoje piękne idee - uważa Elżbieta Pietraszko.

Na Satyrykon 2019 wpłynęło łącznie 1933 prace 539 autorów z 52 krajów świata.
W skład jury wchodzili: EUGENIUSZ SKORWIDER - przewodniczący, VICTOR BOGORAD (Rosja), TOMASZ BRODA, JIŘI KOŠTÝŘ (Czechy), ROBERT PARŠO (Słowacja), ELŻBIETA PIETRASZKO, HENNING WAGENBRETH (Niemcy), ZBIGNIEW WOŹNIAK,

NAGRODY:
Grand Prix SATYRYKONU 2019 oraz nagroda pieniężna w wysokości 8.000 PLN - SEYED ALI MIRAEE (Iran) za pracę „Communists”
dział: STOP
I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 PLN - SAJAD RAFEEI (Iran) za pracę „A man hanging”
II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.500 PLN - SZYMON SZYMANKIEWICZ (Polska) za pracę „Fabryka”
III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 PLN - NIKA JAWOROWSKA-DUCHLIŃSKA (Polska) za pracę „Kiecka”
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde:
ANDREI POPOV (Rosja) za pracę „Untouched snow”
JERZY GŁUSZEK (Polska) za pracę „Stop I”

dział: SATYRA i ŻART
I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 PLN - MICHAEL MAYEVSKY (Ukraina) za pracę bez tytułu
II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.500 PLN - SERGEY SICHENKO (Izrael) za pracę „Cell”
III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 PLN - SERGEI BELOZEROV (Rosja) za pracę „Last leaf”
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde:
SHAHROKH HEIDARI (Francja) za pracę za pracę „OFF-ON!”
OLEG DERGACHOV (Kanada) za pracę „Menu”

{gallery}galeria/rozrywka/23-02-19-wybory-jury-satrykon-2019-fot-dawid-soltys{/gallery}

Powiązane wpisy