Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Festiwal Form Audiowizualnych INTERMEDIALE 2021

LEGNICA. Już od 27 lat Festiwal Intermediale, jak zawsze w okresie jesiennym, oferuje wydarzenia związane ze sztuką audiowizualną i cyfrową. Na tegoroczną edycję złoża się audiowizualne performanse z gatunku elektroakustyki, elektroniki i muzyki eksperymentalnej, które odbędą się w Sali Maneżowej Legnickiego Centrum Kultury oraz wystawa w Galerii Ring.

Festiwal Form Audiowizualnych INTERMEDIALE 2021

Termin realizacji:
15 października – 12 listopada 2021

Miejsce:
Legnickie Centrum Kultury
Galeria Ring

Zasady wstępu:
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Wejście na wydarzenia w LCK od Dziedzińca
Bezpłatne wejściówki do odebrania w Galerii Ring i Galerii Satyrykon.

Informacje pod nr tel 505 057 027 http://intermediale.com

Wystawa SYGNAŁ.SZUM w Galerii Ring, czynna 15 października - 20 listopada 2021 od wtorku do niedzieli 12.00 - 18.00

Główny organizator:
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie NETCETERA.
Współorganizatorem Festiwalu jest Legnickie Centrum Kultury oraz Galeria Sztuki w Legnicy.

15 października:

godz. 18.00 – Galeria RING
Otwarcie festiwalu, wernisaż wystawy „SYGNAŁ.SZUM” prezentującej instalacje wideo artystów związanych z Festiwalem.

godz. 19.00 – LCK, Sala Maneżowa
koncerty/audiowizualne performanse:

odbo oqpo (IT/SI) - słoweńsko-włoskie trio, tworzące dźwiękową mieszankę psychodelicznej improwizowanej muzyki, od współczesnych utworów elektroakustycznych po space-free-jazz w stylu Sun Ra. Ich instrumentarium to różne rodzaje fletów, instrumenty elektroniczne, bębny, perkusja i syntezator modularny.
White Nerve Connection (PL) projekt audiowizualny założony w 1997 r., skupiony na rozwijaniu tradycji surrealistycznej muzyki konkretnej, field recordingu oraz plądrofonii, zanurzonych czasami w ambientalnym lub etnicznym sosie. Do powstawania muzycznych kolaży grupa wykorzystuje techniki aleatoryczne, złapane nagrania z różnych stron świata oraz wytworzone na bazie syntezy i nagrań drony. Instrumentarium grupy to nie tylko współczesne samplery i syntezatory, ale również grające zabawki, sprzęty kuchenne, stare płyty i taśmy, czy przetworzone odgłosy natury. Tworzą one, wraz z obrazem wideo wielowarstwową opowieść, przenoszącą odbiorcę na czas koncertu w inne miejsce i czas.
Pin Park (PL) to duet, który tworzą Maciek Bączyk i Maciek Polak. Ich muzyka, nacechowana technologiczną melancholią, silnie nawiązuje do klimatu elektronicznej awangardy ubiegłych dekad. Muzycy korzystają z nietypowej architektury i niepowtarzalnych brzmień syntezatorów legendarnej, brytyjskiej firmy EMS. Wykorzystują potencjał tych instrumentów i poszerzają go o doświadczenia współczesnych nurtów elektronicznych. W trakcie koncertów Pin Park, Aga Jarząb, z audiowizualnej manufaktury kinoMANUAL, tworzonej z Makiem Bączykiem, przejmuje rolę VJ-ki, miksując kinoMANUALOWE animacje na żywo, do żywego, elektronicznego dźwięku.

16 października:
godz. 19.00 – LCK, Sala Maneżowa
koncerty/audiowizualne performanse:

Laura Llaneli (ES) mieszka i pracuje w Barcelonie. Bada związki między produkcją i odbiorem dzieła audiowizualnego w kontekście urządzeń i oprogramowań komputerowych. Sięgając do korzeni sztuki krytycznej, tworzy tematyczne spektakle, często zanurzone w dyskursie feministycznym. Zadaje pytanie o to, jak w kontekście nowych technologii funkcjonują kobiety, w życiu codziennym i w sztuce. Na Festiwalu zaprezentuje swój nowy projekt „Vibration Through”, koncert rozpoczynający się od eksploracji przedmiotów wykonanych z różnych materiałów, wzmacnianych głośnikami kontaktowymi, które pulsują zgodnie z ciałem i sposobem filtrowania dźwięku.

Inire (PL) zaprezentuje rhizome, audiowizualny projekt zbudowany na głosach, nagraniach terenowych oraz na generowanych elektronicznie strukturach harmonicznych, których części zestawione są ze sobą w taki sposób, by budować niehierarchiczną i otwartą na interpretację fakturę. Każdy element harmoniczny ma równe prawa, aby zadać pytanie, czy w procesie słyszenia oddzielamy to, co w dźwiękach naturalne od tego, co technologiczne.

12 Listopada
godz. 19.00 – LCK, Sala Maneżowa
koncerty/audiowizualne performanse:

CHIMERA (IT) trio na instrumenty elektroniczne, które zajmuje się komponowaniem w czasie rzeczywistym oraz możliwościami przekładania improwizacji muzycznej na sferę wizualną. Projekt będzie wariacją na temat wzajemnych wpływów procesu komponowania aleatorycznego i real time composing na sferę wizualną performansu.

Krzysztof Pawlik (PL) audiowizualny performans dimensions to kompozycja inspirowana ideą współczesnych funkcji, ograniczeń i możliwości eksperymentalnej muzyki elektronicznej, tworzonej na analogowych generatorach, przy użyciu syntezy modularnej oraz nagrań terenowych. Swoim kształtem nawiązuje do gatunku eksperymentalnych audycji radiowych SEPR, a także do idei komponowania jako procesu zachodzącego bez użycia komputerów. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

13 Listopada
godz. 17.00 - Galeria Ring wykład kuratorski SYGNAŁ.SZUM
godz.19.00 – LCK, Sala Maneżowa
projekcja filmu „Sisters with transistors” reż. Lisa Rovner, 2020, 90 min

“Sisters with transistors” to niezwykła, nieopowiedziana do tej pory historia pionierek muzyki elektronicznej i kompozytorek, które wykorzystały maszyny i ich wyzwalające technologie, by całkowicie zmienić sposób, w jaki dziś produkujemy i słuchamy muzyki. Film kreśli nową historię muzyki elektronicznej poprzez wizjonerskie kobiety, których radykalne eksperymenty z maszynami na nowo zdefiniowały granice muzyki, w tym Clarę Rockmore, Daphne Oram, Bebe Barron, Pauline Oliveros, Delia Derbyshire, Maryanne Amacher, Eliane Radigue, Suzanne Ciani i Laurie Spiegel. Narratorem filmu, który prowadzi widza przez urzekający świat kobiecej elektroniki jest Laurie Anderson.

Festiwal INTERMEDIALE dofinansowano ze środków Gminy Legnica oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Powiązane wpisy