Koncert Chóru Madrygał
LEGNICA. Chór "Madrygał", który w roku 2019 obchodził jubileusz 70-lecia działalności, został założony w 1949 r. przez Henryka Karlińskiego przy Szkole Podstawowej nr 1 jako chór dziecięcy. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku działał jako zespół legnickich szkół średnich: Liceum Handlowego, Technikum Energetycznego i Technikum Samochodowego, a następnie przekształcił się w chór osób pracujących. Po śmierci Henryka Karlińskiego opiekę nad chórem przejął Cezary Radczak, który był dyrygentem chóru w latach 1979-2004. Podczas dyrygentury Cezarego Radczaka chór "Madrygał" występował z koncertami m.in. we Francji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Włoszech, na Węgrzech. Cezary Radczak za działalność muzyczną otrzymał szereg odznaczeń: Zasłużony Działacz Kultury, Srebrny i Zloty Krzyż Zasługi, Nagrody Miasta Legnicy, Medal Papieski, Medal za zasługi dla Diecezji Legnickiej. Od roku 2004 funkcję dyrygenta pełni Dariusz Rzonca.
"Madrygał" od wielu lat współpracuje z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, wykonując wielkie formy wokalnoinstrumentalne, współpracował też z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, z którą zaprezentował m.in. "Requiem" W.A. Mozarta.
Chór uczestniczył w oprawie mszy św. celebrowanej w Legnicy przez Ojca Świętego, wystąpił także przed Nim w Watykanie. Ma na swoim koncie prawykonania: kantaty "Tu es Petrus′ Mariana Sawy, skomponowanej na przyjazd Jana Pawła II do Legnicy, "Mszy legnickiej" Stanisława Moryto, napisanej dla chóru i jemu dedykowanej, a także kantaty "Cantate Domino" Mariana Sawy, skomponowanej na jubileusz 50-lecia zespołu. W swoim repertuarze posiada utwory zarówno współczesne, jak i dawne. Pieśni ludowe pochodzą i z Polski, i z przeróżnych krajów, nawet odległej Afryki. W repertuarze ma również utwory religijne, negro spirituals, gospel, a także małe i wielkie formy muzyczne. Obecnie chór liczy 40 osób.
W ciągu ponad 70 lat istnienia "Madrygał" dał kilka tysięcy koncertów w kraju i poza granicami Polski, a m.in.: w Niemczech, Czechach, Bułgarii, Francji, Ukrainie we Włoszech i na Węgrzech. Chór reprezentował Legnicę koncertując także w miastach partnerskich: Miśnia, Wuppertal, Roanne, Blansko, Drohobycz.
Chór "Madrygał" przez lata swojej działalności udowadnia jak bardzo związany jest z miastem Legnica. Dowodem tego jest choćby ilość wydarzeń kulturalnych odbywających się na terenie miasta Legnica oraz w miejscowościach ościennych, wspieranych gościnnie przez reprezentantów Chóru Madrygał", a także ilość koncertów, które odbywają się rokrocznie, cieszących się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Jednocześnie członkowie chóru prowadzą działalność kształcącą muzycznie zarówno nowych członków chóru, jak i osoby zupełnie niezwiązane z chórem. Na swoim koncie chór posiada również szereg nagród o znaczeniu regionalnym oraz ogólnopolskim.
Ponownie należy podkreślić, iż w ciągu ponad 70 lat istnienia "Madrygał" dał kilka tysięcy koncertów w kraju i poza granicami Polski, a m.in.: w Niemczech, Czechach, Bułgarii, Francji, Ukrainie we Włoszech i na Węgrzech, a także w miastach partnerskich Legnicy: Miśnia, Wuppertal, Roanne, Blansko, Drohobycz, wspaniale reprezentując i promując nasze miasto.
Ważniejsze nagrody i wyróżnienia zdobyte przez Chór Madrygał oraz projekty, w których chór uczestniczył:
• I nagroda na Centralnym Festiwalu Zespołów Amatorskich w Warszawie (1953),
• II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Chórów w Warszawie (1954),
• główna nagroda w Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat 8" (1975),
• główna nagroda w VIII Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy (1982),
• I miejsce kat. chórów w Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy (1987),
• wyróżnienie za wykonanie muzyki sakralnej na Festiwalu Chóralnym w Fivizzano (Włochy,1999),
• III miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy (2003),
• Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na XVII na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego (Rumia 2005 ),
• I miejsce w kategorii chórów mieszanych na I Festiwalu Chórów "Silesia Cantat" w Głogowie (2006),
• II miejsce w kategorii chórów mieszanych na I Konkursie Chóralny im. Wacława z Szamotuł w Szamotułach (2007),
• Srebrny Dyplom w kategorii chórów świeckich na IV Ogólnopolskim Konkursie "Ars Liturgica" Gniezno (2010),
• Występ chóru podczas superwidowiska HISZPAŃSKA NOC Z CARMEN Zarzuela show, najbardziej spektakularnego wydarzenia organizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
23 października godz. 17.00, Sala Królewska (wejście od ul. Bilsego)
Bilety: 5 zł dostępne w Galerii Satyrykon