Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Spotkanie z autorem wyjątkowej książki

LEGNICA. W piątek (22.10), w Legnicy odbędzie się spotkanie z dr Dariuszem Wędziną - historykiem sztuki, wnikliwym badaczem dziejów Śląska, autorem książki, która rzuca nowe światło na powojenną koncepcję odbudowy m.in. dolnośląskich miast.

Spotkanie z autorem wyjątkowej książki

Spotkanie z twórcą publikacji „Jak Feniks z popiołów? Kierunki odbudowy i rozwoju miast Dolnego Śląska na wybranych przykładach” odbędzie się o godz. 13.30, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, przy ul. Sejmowej 5 (budynek A, sala nr 36). Wstęp wolny.

Świetnie wydana edytorsko książka jest najnowszą propozycją Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”. Stanowi podsumowanie badań doktorskich Dariusza Wędziny, do obronionej w 2019 r. na Uniwersytecie Wrocławskim pracy, dotyczącej koncepcji powojennej odbudowy średniowiecznych miast, szczególnie na przykładach Legnicy, Bolesławca, Lwówka Śl., Jeleniej Góry, Strzegomia i Strzelina.

Publikacja ukazuje mało dotąd znaną - bo przemilczaną - stronę odbudowy, która polegała głównie na dewastacji i niszczeniu zabytków po II wojnie światowej. Zdaniem recenzenta pracy - prof. dr hab. Jakuba Tyszkiewicza - nikt dotąd nie podjął się w aż takiej skali, jak Dariusz Wędzina, próby ukazania tego zjawiska.

- Poświęconą dolnośląskim przykładom część opracowania należy uznać za pracę pionierską, po raz pierwszy tak obszernie przedstawiającą działania prowadzące do destrukcji i degradacji architektonicznej dolnośląskich miast, zwłaszcza ich najcenniejszej, średniowiecznej zabudowy, zmierzającej do zatarcia tradycyjnego, historycznego układu miejscowości - mówi prof. Tyszkiewicz.

Publikacja ukazała się w nakładzie tylko 300 egzemplarzy. Wydawnictwo wsparł finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Urząd Miasta Legnica, PWSZ im. Witelona w Legnicy, Polski Związek Motorowy, firmy Gudepol i Vitbis.

W związku z niewielkim nakładem, książka nie trafi do sprzedaży. Póki co, będzie dostępna m.in. w dolnośląskich bibliotekach. Na zdobycie na własność jej wyjątkowych egzemplarzy mają szansę ci, którzy przyjdą na spotkania z jej autorem - najbliższe odbędzie się w piątek (22.10) w PWSZ im. Witelona w Legnicy. W związku z dużym zainteresowaniem publikacją Wydawca nie wyklucza druku kolejnego nakładu.

Powiązane wpisy