Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Poznaj legnicki „Dom wieczności”

LEGNICA. Już od najbliższej soboty (19 lipca) dostępne będą wejściówki na kolejny spacer z cyklu Legnickie Spacery Historyczne, zatytułowany „Dom wieczności. Historia cmentarza żydowskiego”, który odbędzie się 27 lipca (niedziela) o godz. 14:00.

Poznaj legnicki „Dom wieczności”

O wyjątkowości cmentarza żydowskiego w Legnicy świadczy fakt, że to jedyna dobrze zachowana dziewiętnastowieczna nekropolia na terenie miasta. Przetrwały tu interesujące nagrobki, przede wszystkim z przełomu XIX i XX w.. które poza oczywistym upamiętnieniem dawnych mieszkańców, obrazują także wielki kunszt legnickich warsztatów kamieniarskich oraz są swoistą historią sztuki w pigułce – głównie dzięki ówczesnej stylistyce: historyzmu, eklektyzmu i secesji. W XIX w. nastąpiła szybka asymilacja społeczności żydowskiej w duchu kultury niemieckiej, dlatego legnicki cmentarz żydowski wykazuje duże podobieństwo do cmentarzy ewangelickich czy katolickich z tamtego okresu. Równocześnie posiada cechy, które jednak akcentują jego odrębność kulturową, choćby poprzez symbolikę. Nagrobki z okresu powojennego nie posiadają tak dopracowanych form, ale są śladem licznej społeczności polskich Żydów, którzy mieszkali w Legnicy po 1945 roku. W języku hebrajskim, cmentarz jest metaforycznie określany jako „bet olam” czyli dom wieczności. Jaki jest legnicki dom wieczności, będzie można odkryć podczas spaceru z przewodnikiem.

Spacer prowadzi prowadzi Piotr Piluk, łódzki publicysta i dokumentalista realizujący własny projekt „Ślady obecności” (od 1989), były działacz TSKŻ oraz redaktor „Słowa Żydowskiego” w Warszawie.

Wstęp bezpłatny, ale obowiązują wejściówki – do pobrania w kasie muzeum od soboty 19 lipca. Liczba miejsc ograniczona.

Szczegóły dotyczące tego spaceru jak i następnych dostępne będą na stronie muzeum w zakładce Aktualności oraz na muzealnym Facebooku / Instagramie.

Więcej szczegółów o Legnickich Spacerach Historycznych 2025 znajdą Państwo tutaj - https://tiny.pl/x0q9kd71

Powiązane wpisy