Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kolędują w gminie Legnickie Pole

LEGNICKIE POLE. Śpiewanie kolęd przy ognisku obok żywej szopki w Taczalinie, zaraz po Pasterce w nocy 24 na 25 grudnia, rozpoczęło cykl spotkań Świąteczno-Noworocznych, przygotowanych przez GOKiS Legnickie Pole. Zorganizowane w ich ramach koncerty i świąteczne imprezy odbywać się będą w każdy weekend, aż do 12 stycznia. Podczas tych wieczorów mieszkańcy wszystkich miejscowości wchodzących w skład gminy będą mieli okazję, wspólnie ze swoimi sąsiadami, zaśpiewać kolędy i pastorałki.

Kolędują w gminie Legnickie Pole

Propozycja koncertów kolęd i spotkań świąteczno- noworocznych GOKiS-u niewątpliwie stanowi trafną formę nie tylko integracji lokalnej społeczności, ale i popularyzacji polskich zwyczajów. Jest to przepiękna forma podtrzymywania tradycji kolędowania, która na ziemiach polskich przyjęła się od XV wieku i od lat dla wielu pokoleń jest symbolem narodowym, ostoją polskości i chrześcijaństwa.

Jak mówi tradycja - kolędowanie odbywało się w każdy z 12 wieczorów, poczynając od wieczoru z 25 na 26 grudnia, a kończąc na tym z 5 na 6 stycznia. Cały ten okres uznawany był za „święty”i przypisywano mu konkretne znaczenie : z tych 12 dni odczytywano, jaka będzie pogoda na każdy miesiąc w roku, ponieważ dany dzień w Godach oznaczał pogodę na dany miesiąc.

W tym czasie spotykano się w domach, odwiedzano nawzajem, spożywano sute posiłki i obdarowywano prezentami. Ale kolędowanie oznaczało także zwyczaj śpiewania pieśni o tematyce bożonarodzeniowej - kolęd i. I jest to jeden z najbardziej utrwalonych w naszym kraju sposobów świętowania Bożego Narodzenia. Kolędy - pieśni opisujące narodziny Chrystusa i znaczenie tego wydarzenia dla ludzi, śpiewano już w średniowieczu i niektóre kolędy, śpiewane do dziś, mają po kilkaset lat. Najstarsze z nich to m.in. "Anioł pasterzom mówił" (XVI w.), "W żłobie leży" (przypisywana Piotrowi Skardze, napisana do melodii poloneza koronacyjnego króla Władysława IV), "Przybieżeli do Betlejem", "Gdy śliczna Panna" (XVII w.), "Jezus malusieńki", "Lulajże Jezuniu" (XVIII w.). Charakterystyczne jest to, że kolędy i pastorałki śpiewane są na melodie poloneza, mazurka, oberka, kujawiaka czy krakowiaka. Dlatego, zwłaszcza dla naszych przodków w okresie rozbiorów, były one uznawane za ostoję polskości i zachowania ducha narodowego.

Mając więc na względzie tradycję przekazywaną przez ponad pięćset lat z pokolenia na pokolenie warto zaglądnąć do jednej z wsi gminy Legnickie Pole, aby zaśpiewać pieśni które możemy wykonywać tylko w tym okresie raz w roku.

Plan spotkań Świąteczno – Noworocznych

29.12.2018 (sobota) Mikołajowice
sala gimnastyczna w Zespole Szkół godz.17.00
Spektakl „Dajmy Sobie Czas” w wykonaniu sekcji teatralnej i grupy „Teatr Nasz” z Koskowic

30.12.2018 (niedziela) Koskowice
kościół Parafialny godz.18.00
Koncert Kolęd i Pastorałek – śpiewa Zespół „Przyjaciele z Koskowic”

06.01.2019 (niedziela) Księginice

godz.15.00 świetlica wiejska
Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Beaty Pazio-Grygiel i Kamila Grabowskiego
oraz Spotkanie Opłatkowe

Mąkolice godz. 17.00 świetlica wiejska
Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Beaty Pazio-Grygiel i Kamila Grabowskiego

Bartoszów godz.18.00 sala gimnastyczna w Zespole Szkół
Koncert Kolęd i Pastorałek – śpiewa Zespół „Przyjaciele z Koskowic”

Raczkowa godz.19.00 świetlica wiejska
Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Beaty Pazio-Grygiel i Kamila Grabowskiego

12.01.2019 (sobota) Nowa Wieś Legnicka
świetlica wiejska godz.17.00
Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu „Nowowianek”
oraz Spotkanie Opłatkowe

Powiązane wpisy