Zapraszają miłośników polszczyzny na Złote Dyktando
ZŁOTORYJA. Równo tydzień pozostał do Złotego Dyktanda, które tym razem będzie pisaniem o złotoryjskich legendach. Konkurs ortograficzny, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, odbędzie się już po raz siódmy. Organizatorzy liczą, że w tym roku po raz kolejny zostanie pobity rekord frekwencji.
Konkurs zaplanowany jest na sobotę 18 listopada. O godz. 9 zaczną pisać uczniowie, o godz. 11 – dorośli. Jak zwykle odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 1 w Złotoryi. Po raz drugi w historii będzie miał całkowicie otwartą formułę i charakter ogólnopolski, co oznacza, że w VII Złotym Dyktandzie mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy poprawnej polszczyzny, nie tylko ci, którzy mieszkają w Złotoryi, uczą się w niej czy pracują. Jedynym wyjątkiem są nauczyciele języka polskiego.
Organizatorki konkursu, Renata Fuchs i Iwona Pierzchała – polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotoryi, napisanie sześciu wersji dyktanda o różnym stopniu trudności powierzyły w tym roku Jolancie Wróblewskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Złotoryi. Teksty konkursowe pod jednym wspólnym tytułem „Zdarzyło się…” będą w tym roku opowiadały o legendach związanych z naszym miastem i okolicami. Nie zabraknie więc słownictwa nawiązującego do historii i topografii Złotoryi, pojawi się też zapewne kilka wyrazów obco brzmiących.
– Naszemu dyktandu towarzyszy nie tylko idea propagowania poprawnej polszczyzny. To również lekcja regionalizmu – tłumaczy Renata Fuchs.
Aby wziąć udział w konkursie, nie trzeba się wcześniej zapisywać. – Dyktando może napisać każdy, jeśli tylko ma ochotę. Po prostu trzeba przyjść w sobotę 18 listopada do SP nr 1, usiąść w ławce i napisać. Zachęcamy zwłaszcza do startu w kategorii rodzinnej. Jeśli w dyktandzie wezmą udział przynajmniej dwie osoby z jednej rodziny, np. dzieci z rodzicami, wnuki z dziadkami czy kuzyni, zsumujemy liczbę ich błędów, a ta rodzina, która będzie miała ich najmniej, wygra – dodaje Renata Fuchs.
Mistrzowie VII Złotego Dyktanda zostaną ogłoszeni w sobotę 2 grudnia podczas uroczystej gali w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji. Zwycięzcy otrzymają w nagrodę Złote Pióra. W tym roku po raz pierwszy też oprócz tytułów mistrzowskich organizatorzy przyznają też po 2 wyróżnienia dla najlepszych w każdej z sześciu kategorii wiekowych.
W ubiegłym roku do konkursu przystąpiło aż 220 miłośników poprawnej polszczyzny, w tym kilka osób, które przyjechały spoza Złotoryi.
Imprezę współorganizuje Urząd Miejski w Złotoryi.
Ortogramy VII Złotego Dyktanda, czyli wyrazy z pułapką ortograficzną, które na pewno pojawia się w 6 tekstach konkursowych
Ringsingen, zamierzchły, proweniencja, horrendalny, inkunabuły, legenda, dżuma, niedowierzanie, raubritter, Czarny Krzysztof, ratusz, rycerze, duch, nieposłuszeństwo, Aureus Mons, oblężenie, póki, Goldberg