Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zapraszają miłośników polszczyzny na Złote Dyktando

ZŁOTORYJA. Równo tydzień pozostał do Złotego Dyktanda, które tym razem będzie pisaniem o złotoryjskich legendach. Konkurs ortograficzny, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, odbędzie się już po raz siódmy. Organizatorzy liczą, że w tym roku po raz kolejny zostanie pobity rekord frekwencji.

Zapraszają miłośników polszczyzny na Złote Dyktando

Konkurs zaplanowany jest na sobotę 18 listopada. O godz. 9 zaczną pisać uczniowie, o godz. 11 – dorośli. Jak zwykle odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 1 w Złotoryi. Po raz drugi w historii będzie miał całkowicie otwartą formułę i charakter ogólnopolski, co oznacza, że w VII Złotym Dyktandzie mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy poprawnej polszczyzny, nie tylko ci, którzy mieszkają w Złotoryi, uczą się w niej czy pracują. Jedynym wyjątkiem są nauczyciele języka polskiego.

Organizatorki konkursu, Renata Fuchs i Iwona Pierzchała – polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotoryi, napisanie sześciu wersji dyktanda o różnym stopniu trudności powierzyły w tym roku Jolancie Wróblewskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Złotoryi. Teksty konkursowe pod jednym wspólnym tytułem „Zdarzyło się…” będą w tym roku opowiadały o legendach związanych z naszym miastem i okolicami. Nie zabraknie więc słownictwa nawiązującego do historii i topografii Złotoryi, pojawi się też zapewne kilka wyrazów obco brzmiących.

– Naszemu dyktandu towarzyszy nie tylko idea propagowania poprawnej polszczyzny. To również lekcja regionalizmu – tłumaczy Renata Fuchs.

Aby wziąć udział w konkursie, nie trzeba się wcześniej zapisywać. – Dyktando może napisać każdy, jeśli tylko ma ochotę. Po prostu trzeba przyjść w sobotę 18 listopada do SP nr 1, usiąść w ławce i napisać. Zachęcamy zwłaszcza do startu w kategorii rodzinnej. Jeśli w dyktandzie wezmą udział przynajmniej dwie osoby z jednej rodziny, np. dzieci z rodzicami, wnuki z dziadkami czy kuzyni, zsumujemy liczbę ich błędów, a ta rodzina, która będzie miała ich najmniej, wygra – dodaje Renata Fuchs.

Mistrzowie VII Złotego Dyktanda zostaną ogłoszeni w sobotę 2 grudnia podczas uroczystej gali w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji. Zwycięzcy otrzymają w nagrodę Złote Pióra. W tym roku po raz pierwszy też oprócz tytułów mistrzowskich organizatorzy przyznają też po 2 wyróżnienia dla najlepszych w każdej z sześciu kategorii wiekowych.
W ubiegłym roku do konkursu przystąpiło aż 220 miłośników poprawnej polszczyzny, w tym kilka osób, które przyjechały spoza Złotoryi.
Imprezę współorganizuje Urząd Miejski w Złotoryi.

Ortogramy VII Złotego Dyktanda, czyli wyrazy z pułapką ortograficzną, które na pewno pojawia się w 6 tekstach konkursowych
Ringsingen, zamierzchły, proweniencja, horrendalny, inkunabuły, legenda, dżuma, niedowierzanie, raubritter, Czarny Krzysztof, ratusz, rycerze, duch, nieposłuszeństwo, Aureus Mons, oblężenie, póki, Goldberg

Powiązane wpisy