Zapraszamy na Święto Miodu i Wina na zamek Grodziec
GRODZIEC. W najbliższy weekend Zamek Grodziec zatętni życiem jeszcze mocniej niż zazwyczaj. Na terenie warowni odbędzie się bowiem XIII Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego, które rozłożono na dwa etapy. Sobotę ogłoszono dniem rycerskim, natomiast niedzielę dniem biesiadnym. Oprócz zabawy i pokazów w wykonaniu rycerzy, zebrani goście będą mieli okazję rozsmakować się w wyrobach z okolicznych pasiek oraz winnic, a także zakupić regionalne produkty na specjalnym kiermaszu.
Uroczyste otwarcie Dnia Rycerskiego zaplanowano w samo południe, a wśród atrakcji nie zabraknie pokazów szermierki, musztry, walk czy uzbrojenia średniowiecznego przygotowanych przez doskonale znane w okolicy Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej oraz Kampanii Piknikerskiej Regimentu Gallas.
Ciekawie zapowiada się również potyczka zbrojeń z XV i XVII wieku, a wszystkiemu dodatkowo mają towarzyszyć gry i zabawy plebejskie dla dzieci, animowane przez rycerzy.
Niedzielne biesiadowanie rozpocznie się o godzinie 12:30 i podobnie jak dzień wcześniej, przybyli nie powinni narzekać na nudę. Gościom zaprezentuje się kilka zespołów ludowych takich jak Agat z Jeleniej Góry, Jarzębina z Kobierzyc, Kapela Smolniczanie ze Smolnika, Kapela Pogranicze ze Studnisk oraz proboszczowickie Fudżijamki z sąsiedniej gminy Pielgrzymka.
Gościem specjalnym obu dni obchodów Agroturystycznego Święta Wina i Miodu pitnego ma być zespół MAKI z ukraińskiego Kałusza. Również przez cały weekend, swoje produkty rozsławiać będą rzemieślnicy z całego Dolnego Śląska i nie tylko. Poza tytułowymi wyrobami z wina oraz miodu, nie zabraknie rękodzieła, ekspozycji lokalnych wyrobów, a także prezentacji przygotowanych potraw.
Wystawcy będą również mieli okazję, by poczuć smak rywalizacji, ponieważ organizatorzy przewidzieli dwa konkursy. W pierwszym wybrane zostanie najlepsze wino i miód pitny, natomiast drugi z nich będzie dotyczył potraw przyrządzonych na obu specjałach.
Z tego miejsca zapraszamy więc do Grodźca, byście mogli przytoczyć słynny cytat z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, mocno związanego przecież z gminą Zagrodno, w którym nasz wieszcz narodowy opisywał wizytę w Soplicowie tymi słowami:
„I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem,
A com widział i słyszał, w księgi umieściłem”