To im marzenia o lepszym życiu przerwała wojna
ZŁOTORYJA. Trudno przejść koło niej obojętnie. Wyjątkową wystawę, zatytułowaną „Pokolenie Baczyńskiego”, ustawił w Rynku Złotoryjski Ośrodek Kultury. Pojawiła się w Złotoryi, bo nadchodzi kolejna rocznica wybuchu powstania warszawskiego – już 79. Ekspozycja przedstawia biografie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Karola Wojtyły, Reginy Pleśniewicz i Anieli Dziewulskiej-Łosiowej, a także Marka Edelmana, Haliny Szwarc i Jerzego Miecznikowskiego.
Pokolenie Baczyńskiego było pierwszym pokoleniem wychowanym w niepodległej Polsce – w duchu służby bliźnim i ojczyźnie. Niestety, u progu dorosłości marzenia o lepszym życiu, karierze i pracy dla dobra kraju przerwała II wojna światowa. Młodzi ludzie włączyli się w walkę z okupantem niemieckim, działali w konspiracji, stali się trzonem Polski Walczącej podczas powstania warszawskiego, a po wojnie – długotrwałej partyzantki przeciwko komunistycznemu zniewoleniu.
Wielu z nich, jak poeta Krzysztof Kamil Baczyński, poległo w walce. Wielu doświadczyło piekła niemieckich i sowieckich obozów. Ci, którzy przeżyli, włączyli się w odbudowę kraju i pielęgnowanie pamięci o powstaniu i jego uczestnikach. Niemal wszyscy zostali strażnikami wartości i ideałów przedwojennej Polski, które zaciekle zwalczała komunistyczna władza.
Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej, a dokładnie Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi.
Dodajmy, że z okazji rocznicy zrywu niepodległościowego z sierpnia 1944 r., która przebiegnie pod hasłem „Miłość istnieje zawsze”, Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało film promujący uroczystości. Inspiracją dla reżysera Tadeusza Śliwy i autora piosenki Wojtka Sokoła był najlepiej udokumentowany (przez Eugeniusza Lokajskiego „Broka”) ślub powstańczy Alicji i Bolesława Biegów z sierpnia 1944 r.