Jury festiwalu filmowego w komplecie
ZŁOTORYJA. Znany jest już skład jury Festiwalu Filmów Dolnośląskich „Złoty Samorodek 2016”, który na przełomie września i października odbędzie się w kinie „Aurum” w Złotoryi. Obok znanego polskiego aktora Roberta Gonery wśród jurorów zasiądą Krzysztof Kopka, Kamila Józefowicz, Michał Kopaniszyn i Szymon Padoł.
Robert Gonera, aktor filmowy i teatralny, który zasłynął rolami w filmach „Dług” czy „Samowolka”, będzie niewątpliwie gwiazdą festiwalu. W ocenie filmów zgłoszonych do konkursu pomagać mu będzie m.in. Krzysztof Kopka – pisarz, dramaturg i krytyk, który wspólnie z Waldemarem Krzystkiem napisał scenariusz filmu „80 mi-lionów”. Jest też współscenarzystą serialu „Głęboka woda”, okrzykniętego najlepszym europejskim serialem 2012 r. Wykłada reżyserię w PWST we Wrocławiu. Kilka dni temu ukazała się jego najnowsza książka „Komisja morderstw. Złoty pociąg”.
W jury zasiądą również Michał Kopaniszyn i Szymon Padoł, twórcy zbierającego doskonałe recenzje dokumentu „Thx God” – zapisu z podróży dookoła świata. Michał Kopaniszyn to niezależny polski reżyser, autor filmów dokumentalnych, twórca klipów muzycznych i eksperymentalnych projektów audiowizualnych wykorzystujących multimedia. Szymon Padoł to z kolei producent muzyczny i kompozytor muzyki filmowej (w tym do „Jesteś Bogiem”), DJ znany pod pseudonimem 5cet oraz autor licznych remiksów audio i wideo, który współpracował m.in. z Kazikiem Staszewskim.
Jury festiwalu uzupełni Kamila Józefowicz, która jest producentką, reżyserką, scenarzystką, operatorką i monta-żystką, autorką filmów dokumentalnych i krótkometrażowych (m.in. „Radosny dzień”). Kilka lat temu wyreżyse-rowała dobrze odebrany przez publiczność dokument zatytułowany „Galumphing”, który – podobnie jak „Thx God” – będzie wyświetlony podczas złotoryjskiego festiwalu poza konkursem.
Festiwal, który debiutuje w kalendarzu wydarzeń filmowych, rusza w czwartek 29 września. Organizowany jest przez Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji. Weźmie w nim udział 14 filmów fabularnych, dokumentalnych oraz reklamowych, prezentujących tematykę kulturową związaną z Dolnym Śląskiem. Widzowie będą mogli oglądać produkcje konkursowe przez 2 dni. Na sobotę 1 października planowane jest uroczyste zakończenie festiwalu i ceremonia wręczenia wyróżnień dla najlepszych obrazów oraz ich twórców. Oprócz nagród pieniężnych (3000 zł w każdej kategorii) laureaci otrzymają pamiątkowe statuetki Złoty Samorodek 2016.
Wśród imprez towarzyszących festiwalowi znajdą się m.in. wystawy dawnego sprzętu kinematograficznego oraz archiwalnych plakatów filmowych. Odbędą się także warsztaty dla miłośników sztuki filmowej na temat realizacji filmu niezależnego (w sekretariacie ZOKiR-u trwają już zapisy). Ich uczestnicy będą tworzyć własny krótko-metrażowy film amatorski dokumentujący przebieg działań i wydarzeń festiwalowych, który zostanie zaprezen-towany publiczności. Instruktorem warsztatów będzie Wojciech Tomczak.
Wszystkie pokazy, prelekcje i spotkania organizowane w ramach festiwalu będą bezpłatne dla widzów.