Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kulinarne dyktando

ZŁOTORYJA. Już jutro 5 listopada odbędzie się Złote Dyktando. To będzie już szósta edycja ortograficznego konkursu. Po raz pierwszy jednak będzie on miał całkowicie otwartą formułę. –Tym razem w dyktandzie mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy poprawnej polszczyzny, nie tylko ci, którzy mieszkają w Złotoryi, uczą się w niej czy pracują. To tegoroczna nowość regulaminowa – tłumaczy Renata Fuchs, obok Anny Markiewicz jedna z pomysłodawczyń i organizatorek Złotego Dyktanda, które swoją premierę miało 5 lat temu, w jubileuszowym dla Złotoryi roku 2011. Jedynymi osobami wyłączonymi z uczestnictwa pozostają, tak jak do tej pory, nauczyciele języka polskiego.

Kulinarne dyktando

Konkurs zaplanowany jest na sobotę 5 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Złotoryi, która od samego początku imprezy gości jej uczestników. O godz. 9 rozpoczną go uczniowie, którzy będą pisali w czterech kategoriach wiekowych, począwszy od klasy trzeciej podstawówek po szkołę średnią. Dwie godziny później do rywalizacji o tytuł mistrza ortografii staną dorośli. Jeśli w dyktandzie wezmą udział przynajmniej dwie osoby z jednej rodziny (np. dzieci z rodzicami, wnuki z dziadkami czy kuzyni), będą klasyfikowane również w kategorii rodzinnej.

Każda z dotychczasowych edycji konkursu miała inny temat przewodni. Tym razem teksty dyktand będą nawiązywały do kulinariów. – Nie znamy ich jeszcze, ale mamy nadzieję, że to będzie odkrywanie tajemnic ortografii kulinarnej. Zapewne pojawią się nazwy potraw, warzyw i owoców czy czynności związanych z gotowaniem – dodaje Renata Fuchs. Jak co roku w tekstach nie zabraknie również złotoryjskich ortogramów, które konsultował sam prof. Jan Miodek i które promują prawidłową pisownię podstawowych nazw własnych związanych ze Złotoryją.

Aktualnie opracowywane są teksty konkursowe. Będą zróżnicowane pod względem trudności, w zależności od kategorii wiekowej. Pisze je Halina Bamburowicz, emerytowana złotoryjska polonistka, wieloletnia nauczycielka i wicedyrektorka w Szkole Podstawowej nr 1.

– Nasze dyktando to przede wszystkim dobra zabawa, nie stawiamy ocen niedostatecznych. Dla niektórych dorosłych uczestników może być to wspaniała podróż w czasie, bo przecież jeszcze nie tak dawno zasiadali w szkolnych ławkach „jedynki” jako uczniowie. Zapraszamy wszystkich do ortograficznej rywalizacji, a ci, którzy się już zdecydowali na udział, niech przyprowadzą ze sobą znajomych – zachęca Renata Fuchs.

Laureatów – mistrzów Złotego Dyktanda – poznamy 2 tygodnie po konkursie, podczas uroczystej gali, która odbędzie się 19 listopada w ośrodku kultury. Zwycięzcy otrzymają w nagrodę Złote Pióra.

W ubiegłorocznym, V Złotym Dyktandzie wzięło udział ponad 170 miłośników poprawnej polszczyzny.

Powiązane wpisy