Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kolędowanie hitem w mieście płuczek (FOTO)

ZŁOTORYJA. Tradycyjne śpiewanie kolęd i pastorałek przy choince już po raz drugi Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji przeniósł na deski sceniczne swego gmachu. Zainteresowanie tymi występami przeszło ich najśmielsze oczekiwania – zarówno na scenie jak i na widowni były tłumy. Dzieci, młodzież i dorośli zebrali się, aby zaprezentować się w śpiewaniu swojej ulubionej kolędy i posłuchać interpretacji innych kolędników.

Kolędowanie hitem w mieście płuczek (FOTO)

- Jest to drugi Przegląd Kolęd i Pastorałek – chwali się dyrektor Złotoryjskiego Ośrodka Kultury Zbigniew Gruszczyński. – Należy wspomnieć, że w zasadzie ten ubiegłoroczny pierwszy festiwal świątecznych piosenek został po dłuższej przerwie reaktywowany. Parę lat temu cyklicznie organizowane już były konkursy na najpiękniejsze wykonanie kolędy. To że sięgnęliśmy do tego festiwalu to dobrze, przede wszystkim z uwagi na ilość chętnych do kolędowania.

A w tym roku w przeglądzie uczestniczyło ponad 70 wykonawców, prawie dwa razy więcej niż rok temu. Wykonawcy zostali podzieleni na VI kategorii wiekowe: od przedszkolaków począwszy na dorosłych skończywszy.

- Mnie ta ilość śpiewających bardzo zaskoczyła – dzieli się wrażeniami dyrektor ZOKiRu - Panuje stereotyp, że ludzie są w tym okresie zabiegani, zniechęceni i że w ogóle nic się im nie chce. A to jest nieprawda. Przy takich imprezach widać, że jednak jest ta twórczość zarówno plastyczna, śpiewacza czy teatralna. I to można zaobserwować zwłaszcza w małych ośrodkach.

Równolegle do przeglądu kolęd i pastorałek odbył się konkurs na najpiękniejszą szopkę. W zeszłym roku zgłoszono 19 takich prac, a obecnie jury musiało ocenić i wybrać najlepszą szopkę z 35 zaprezentowanych. - Jak więc widać te formy kreatywne – kontynuuje Gruszczyński - muzyka i plastyka rozwijają się, zwłaszcza kultywowane są w szkołach przez nauczycieli. My je tylko zbieramy, wystawiamy i prezentujemy oraz oceniamy. I te zjawiska nas cieszą.

ZOKiR organizując te przeglądy nabywa także wiele doświadczeń, które wykorzysta przy trzecim konkursie na kolędowanie. Z obserwacji dzisiejszego dnia organizatorzy na pewno będą się starali zatrzymać do końca całą publiczność na widowni. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszej jej części, która szybko się nudzi lub męczy oglądaniem na fotelach. Jak ją zatrzymają i zachęcą?  Zobaczymy to przy następnej edycji Przeglądu.

Zwycięzcy II Przeglądu Kolęd i Pastorałek:
KAT. I PRZEDSZKOLA:
1. Hania Matuszkiewicz , Grupa Śniezynki
2.Julia Matuszkiewicz ,  Przedszkole Miejskie Nr 1
3. Hania Ciechacka , Hania Radzioch

KAT.II  - szkoły podst. klasy 1-3
1.Dominika Ostręga
2.Wiktoria Zając
3.Adam Kaczmarski

KAT.III – szkoły podst. klasy 4-6
1.Grupa Gabkal
2. Maja Hałas, Karina Kosińska
3.Michalina Krawiec

KAT.IV – gimnazja
1.Melisa Fortwengel
2. Zuzanna Wasilewicz

KAT. V – szkoły ponadgimnazjalna
1.Agata Milińska

KAT. VI – dorośli
1.Klub Seniora -MOPS
2.Stanisław Róg
3.Bronisława Bachór

{gallery}galeria/rozrywka/17-12-16-przeglad-koled-i-pastoralek-fot-ewa-jakubowska{/gallery}

Powiązane wpisy