Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Złote Dyktando nie tylko dla złotoryjan

ZŁOTORYJA. Za 3 tygodnie odbędzie się jubileuszowa, piąta edycja Złotego Dyktanda, współorganizowanego przez Urząd Miejski w Złotoryi. Zmiany w tegorocznym regulaminie dopuszczają do udziału w konkursie większą liczbę osób niż w poprzednich latach.

Dotąd, czyli przez 4 lata, swoich sił i umiejętności ortograficznych w Złotym Dyktandzie mogli próbować jedynie mieszkańcy Złotoryi. Ten punkt regulaminu został jednak w tym roku wykreślony. – Mieliśmy wiele osób zainteresowanych udziałem w konkursie spoza miasta, które jednak nie mogły startować – przyznają Renata Fuchs i Anna Markiewicz, organizatorki i pomysłodawczynie ortograficznej zabawy.

Ostatnie zmiany w regulaminie pozwalają na to, by w Złotym Dyktandzie uczestniczyły także osoby uczące się i pracujące w Złotoryi, którą czują się związane z miastem.

Gotowe są już teksty konkursowe tegorocznego dyktanda, które czekają na sobotę 7 listopada. – Tym razem tematem konkursu będzie człowiek, jego zainteresowania i pasje. Będzie to jak zawsze cenne lekcja historii: o zawodach złotoryjan dawniej i dziś, autorytetach – dodaje Anna Markiewicz.

Każdy uczestnik imprezy otrzyma okolicznościową zakładkę do książki ze złotoryjskimi ortogramami (wyrazami kłopotliwymi w pisowni). Gościem honorowym jubileuszowej gali podsumowującej konkurs, na której zostaną wręczone tytuły mistrzów ortografii i Złote Pióra, będzie znany językoznawca prof. Jan Miodek, który gościł już w Złotoryi w 2011 r. Uroczysta gala odbędzie się w sobotę 14 listopada.

Organizatorzy chcą uczcić mały jubileusz Złotego Dyktanda, wydając książkę poświęconą pięciu edycjom tej kulturalnej imprezy propagującej poprawną polszczyznę. Materiał do rocznicowej publikacji „Złote Dyktando – jubileusz” jest już niemal gotowy, bo organizatorki konkursu przygotowują się do niej od wielu miesięcy. – W książce znajdą się m.in. teksty wszystkich dyktand z 5 lat, również tegoroczne. Będzie też poradnik językowy z zasadami pisowni nazw złotoryjskich zabytków, a także fotograficzne reminiscencje konkursów i gal – zapowiada Renata Fuchs.

Honorowy patronat nad imprezą objął burmistrz Robert Pawłowski. Współorganizatorem V Złotego Dyktanda, które odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 1, jest złotoryjski ratusz.

Powiązane wpisy