Liga za pasem a badać piłkarzy nie ma komu...
REGION. Coraz bardziej dziwna robi się sytuacja z okresowymi badaniami lekarskimi dla piłkarzy. Po perypetiach dr K. ze Złotoryi i po tym jak OZPN zrezygnował z usług tego lekarza nie bardzo było wiadomo, kto w regionie wystawi armii piłkarzy-amatorów zaświadczenia o byciu zdrowym i o zgodzie na uprawianiu sportu. Sytuacja dziwna i zarazem dramatyczna bo inauguracja sezonu jest już za pasem.Okazuje się, że w poszukiwaniu lekarskich zaświadczeń piłkarze muszą ruszyć na północ regionu...
Oto treść pisma Okręgowego Związku Piłki Nożnej do skierowanego do klubów działających w strukturach związku:
"Szanowni Prezesi klubów OZPN Legnica,
Informujemy, że z dniem 8 września 2016 roku wchodzi w życie:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 22 lipca 2016 r. w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń.
Nadal obowiązują dotychczasowe rozporządzenia:
1. z dnia 23 marca 2009 r. w sprawie zakresu koniecznych badań lekarskich, częstotliwości ich przeprowadzania oraz trybu orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia
2. z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania orzeczenia lekarskiego
Poniżej podajemy dane lekarzy i telefony kontaktowe.
Ze względu na zbliżający się termin rozpoczęcia rundy jesiennej można już od dziś zgłaszać się telefonicznie i umawiać wizytę . Prosimy by każdy zawodnik nieletni zabrał ze sobą na badanie wypełniony formularz (Ankieta Badania Sportowca ) wypełniony i podpisany przez rodziców lub opiekunów prawnych, zawodnicy pełnoletni również muszą wypełnić formularz i podpisać własnoręcznie.
ANDRZEJ SADOWSKI
Jakubów 37
59-160 Radwanice
UPRAWIONY DO PRZEPROWADZENIA BADAŃ I WYDAWANIA ORZECZEŃ O ZDOLNOŚCI DO UPRAWIANIA SPORTU PRZEZ DZIECI I MŁODZIEŻ DO UKOŃCZENIA 21 ROKU ŻYCIA ORAZ PRZEZ ZAWODNIKÓW POMIĘDZY 21 A 23 ROKIEM ŻYCIA
CERTYFIKAT PTMS NR 784
TELEFON 781 377 373
Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A.,
ul. Kard. B. Kominka 7, 59-101 Polkowice,
Poradnia Medycyny Sportowej,
www.pcuz.pl
tel. 76 7460800
Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych - ZOZ S.A."
Przypomnijmy iż piłkarski sezon w niższych ligach rozpoczyna się w najbliższy weekend. Startują rozgrywki 4 ligi a kluby klasy okręgowej i A-klas rozpoczną rywalizację o Puchar Polski. Przed meczem sędziowie mają dokładnie sprawdzać nie tylko karty zawodników, ale i zaświadczenia lekarskie. Bez tych ostatnich zawodnik ma nie zostać dopuszczony do wyjścia na boisko. Czy lokalne, amatorskie kluby poradzą sobie z tą sytuacją iście podbramkową?
Były działacz piłkarski, obecnie radny w Legnickim Polu Sławomir PIENIAS na powyższa sytuację zareagował błyskawicznie kierując na ręce wójta gminy i przewodniczącego Rady Gminy poniższa interpelację:
" W połowie sierpnia 2016 roku rozpoczynają się rozgrywki piłkarskie sezonu 2016/2017 prowadzone przez OZPN Legnica. Na terenie Gminy Legnickie Pole działają zespoły piłkarskie w Koskowicach, Kłębanowicach, Mikołajowicach (drużyna seniorów i juniorów) oraz w Legnickim Polu. Drużyny prowadzą ponadto szkolenie dla dzieci w drużynach Żaków czy Orlików. Z terenu gminy wiele osób młodych trenuje w drużynach legnickich, jaworskich czy innych na terenie działania OZPN Legnica.
Bezwzględnym wymogiem, aby młodzi ludzie mogli wziąć udział w rozgrywkach piłkarskich są badania przeprowadzane przez lekarza sportowego, bądź lekarza mającego stosowne szkolenie i mogącego badać sportowców. Zgodnie z Ustawą badania takie dla osób do 21 roku życia powinny być bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dla osób starszych są to badania odpłatne. Niestety nie ma możliwości bezpłatnego badania naszych piłkarzy w Legnicy bądź najbliższym rejonie.
W ostatnim okresie rozmawiałem z Prezesem Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej we Wrocławiu. Pan Andrzej Padewski doskonale rozumie problemy piłki w ośrodkach wiejskich. Delikatnie podpowiedział, że badania takie mogłyby być prowadzone w naszych lokalnych przychodniach. Należy zatrudnić na potrzebny czas lekarza, który posiadałby stosowne uprawnienia i dzięki takiemu działaniu moglibyśmy ulżyć z jednej strony lokalnym klubom, z drugiej zaś, wiele ważniejszej, mielibyśmy jako włodarze Gminy Legnickie Pole pewność, że badania zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy i zgodny z oczekiwaniami ustawodawcy. Prezes struktur dolnośląskich pan Andrzej Padewski zapewniał mnie, że wielokrotnie prowadził rozmowy, także w Ministerstwie Zdrowia celem zmian w ustawie, która póki co jest obowiązującą.
Jako radny składam interpelacje, w której wnioskuję o pilne podjęcie działań celem zatrudnienia właściwego lekarza w naszej Gminnej Przychodni Zdrowia w Legnickim Polu i przeprowadzeniu badań dla zawodników związanych z klubami z terenu gminy. Badania takie odbywają się dwa razy w roku. Jesienią oraz wiosną przed rozpoczęciem rund. Proszę o poinformowanie mnie o możliwych do podjęcia działaniach. Liczę na to, że nie będą to koszty przewyższające nasze możliwości. Ponadto zdrowie naszych mieszkańców jest najważniejsze, pomoc zaś w kwestiach organizacyjnych naszym klubom powinna być dla władz oczywistością.
Z należnym szacunkiem
Sławomir Pienias
I może gdyby podobne interpelacje pojawiły się w każdej gminie i zyskałyby przychylność samorządów to w lokalnym sporcie, futbolu było po prostu... normalniej!