Zagłębie liderem ekstraklasy (FOTO)

LUBIN. Przed ponad 8 tysiącami widzów Zagłębie Lubin po dobrym meczu pewnie pokonało krakowską Wisłę 3:0 i po 6 kolejce Miedziowi są samodzielnym liderem ekstraklasy wyprzedzając o punkt Jagiellonię i dwa Wisłę Kraków. - Uważam, że po raz kolejny byliśmy świadkami bardzo interesującego meczu. Na boisku dużo się działo, obie drużyny miały swoje sytuacje. Jestem bardzo zadowolony z naszej gry. Byliśmy zdecydowani, skuteczni i wyrachowani” - podsumował cały mecz trener Piotr STOKOWIEC. - O naszym zwycięstwie zadecydowała przede wszystkim skuteczność, bo Wisła postawiła nam trudne warunki. Udało nam się jednak przejąć inicjatywę i kontrolować to spotkanie. Goście potrafią świetnie grać między liniami i w ataku pozycyjnym, ale nie mogli sobie poradzić dziś z naszą świetną defensywą.

Już w niedzielę swojego rodzaju mecz prawdy o liderze ekstraklasy i spotkanie w stolicy Miedziowych z Legią...

Podopieczni Piotra Stokowca szybko potwierdzili, że nie chcą oddać miana niepokonanej drużyny. Już w 6. minucie spotkania po rzucie rożnym piłka spadła pod nogi Jarosława Jacha. Pierwszy strzał rosłego obrońcy zablokował Basha, lecz Jach miał miejsce na dobitkę, która wpadła tuż pod poprzeczkę bramki Buchalika. Wiślacy mogli odpowiedzieć już po minucie, jednak potężny strzał Bashy z pierwszej piłki zatrzymała się na poprzeczce. Pięć minut później Buchalik ofiarnie rzucił się pod nogi Świerczoka i w ostatniej chwili wygarnął mu futbolówkę spod nóg.

W 21. minucie po odbiorze Rafała Boguskiego na połowie przeciwników, Wisła wyprowadziła składną akcję, po której w niezłej sytuacji znalazł się Zé Manuel. Portugalczyk zamiast kropnąć z pierwszej piłki, zdecydował się na podprowadzenie futbolówki i uderzenie, które wytraciło siłę po kontakcie z nogą Dziwniela. Kolejny kwadrans należał przede wszystkim do Ivána Gonzáleza i jego główek po stałych fragmentach gry. Raz piłkę złapał jednak Polaček, a dwukrotnie niezłe próby Hiszpana minęły bramkę Słowaka. Drugą bramkę mógł zdobyć Jach, lecz po rzucie rożnym fatalnie skiksował, stojąc kilka metrów od bramki.

W ostatnich minutach pierwszej części spotkania dwukrotnie zabłysnął Michał Buchalik, który uporał się z mierzonym strzałem Filipa Starzyńskiego, a po chwili z główką Guldana. Buchalik tuż po interwencji wyprowadził kontrę, która zakończyłaby się golem, gdyby nie faul, którego dopatrzył się sędzia Jakubik. Carlitos nieprzepisowo przestawił jednak jednego z obrońców. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 1:0 dla gospodarzy, a zadaniem Wisły była zmiana tego stanu rzeczy w drugich czterdziestu pięciu minutach.

Już w 49. minucie Biała Gwiazda nadziała się na kontrę, która powinna była przynieść Zagłębiu drugą bramkę. Idealnie podanie od Jagiełły otrzymał Starzyński, który mógł wybierać, gdzie umieścić futbolówkę. „Figo” fatalnie jednak skiksował i przeniósł piłkę wysoko nad poprzeczką. Ripostą Wisły była kolejna bomba Bashy, którą bez trudu złapał Polaček. Kilkanaście sekund później ciężar gry przeniósł się już pod pole karne Wisły, a z naporem Miedziowych nie poradził sobie Arsenić, który źle zagrał do Bashy. Nowy nabytek krakowian nie opanował piłki, co skrzętnie wykorzystali lubinianie - po dośrodkowaniu jednego z nich w idealnej sytuacji znalazł się Świerczok, który pewnym uderzeniem pokonał Buchalika.

Pięć minut później Świerczok po raz kolejny próbował pokonać „Buchala”, lecz tym razem Wiślak skutecznie interweniował. Po chwili niezłą kontrę wyprowadził Halilović, a Małecki obsłużył podaniem Carlitosa. Hiszpan pokręcił obrońcami i trafił w światło bramki, lecz czujny na linii był Polaček. Słowak po kilku chwilach ponownie zatrzymał najbardziej aktywnego w barwach Białej Gwiazdy zawodnika, zbijając futbolówkę do boku. W 82. minucie López wkręcił w ziemię Czerwińskiego i wyłożył piłkę Brożkowi. Napastnik Wisły obrócił się i przymierzył, lecz zabrakło mu centymetrów, by po raz pierwszy w tym sezonie wpisać się na listę strzelców.

Co nie powiodło się „Broziowi”, zrobił wychowanek Wisły, Adam Buksa. Gol na 3:0 po ośmieszeniu Gonzáleza w zasadzie zakończył spotkanie. Biała Gwiazda nie była w stanie oddać Miedziowym, choć po raz wtóry próbował Brożek, któremu znowu zabrakło centymetrów...Wisła obiecująca w pierwszej połowie i kompletnie bezbarwna w drugiej. Zagłębie? Hm bardzo, ale to bardzo obiecujące. I co ważne nastawione na sukces. Na mistrzostwo ?

Jarosław JACH: - Mamy powody do radości po ciężkim meczu zwłaszcza w pierwszej połowie bo Wisła miała swoje sytuacje. Wygraliśmy i zrealizowaliśmy cel czyli zagraliśmy na zero z tyłu. Mecz był atrakcyjny dla kibiców i zrobimy wszystko aby utrzymać lidera jak najdłużej. na pewno kluczem do dobrej postawy była szybko strzelona bramka. potem cofnęliśmy się i wyprowadzaliśmy kontry. Dobrze mi się grało, ale nie jestem jeszcze w formie, która byłaby dla mnie przepustką do pierwszej reprezentacji Polski.

Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 3:0 (1:0)