Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Tropem Wilczym w Lubinie (FOTO)

LUBIN. Po raz drugi, w Lubinie, zorganizowano bieg Tropem Wilczym dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Jak w całym kraju trasa liczyła 1963 metry – w tym właśnie roku stracono bowiem ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka ps. Lalek.

Tropem Wilczym w Lubinie (FOTO)

Organizacją biegu zajęło się lubińskie Stowarzyszenie Zagłębie Fanatyków i Starostwem Powiatowym oraz posłem na Sejm Krzysztofem Kubowem, który ufundował 500 pakietów startowych (koszulka wraz z medalem). Jak się okazało była to ilość niewystarczająca. Pakiet mógł otrzymać każdy kto wrzucił do puszki dowolna kwotę – dochód zostanie przekazany na budowę pomnika. Rozdawania pakietów rozpoczęto o godz. 16:00. Kwadrans później w kolejce po nie stało jeszcze bardzo wiele osób a nie było już czego rozdawać. Chętnych wciąż przybywało.

Ostatecznie w Biegu udział wzięło około 1000 osób. Po terenie Parku Wrocławskiego biegły dzieci wraz z rodzicami i… dziadkami. Trasa wiodła przez Park, a później Aleje Kasztanową do muru przy ul. Pruzi, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. Tutaj odpalono race i przy ich blasku odśpiewano Hymn Narodowya później złozono wiązanki kwiatów.

- To są piękni bohaterowie naszej historii – powiedział po zakończeniu biegu, biorący w nim udział poseł Krzysztof Kubów. – Niestety w okresie PRL-u byli mordowani, byli niszczeni. Takie biegi mają się przyczynić do tego, żeby, przede wszystkim młode pokolenie ale także ci, którzy żyli w czasach PRL ale nie do końca byli świadomi co się naprawdę działo, mogli w sposób właściwy zapoznać się z naszą historią. I po to by uczcić pamięć tych ponad 50 tysięcy osób walczących za niepodległą Polskę.

W związku z frekwencją podczas dzisiejszego biegu, która przekroczyła znacznie oczekiwania organizatorów, poseł zapowiedział iż w przyszłym roku przygotuje 1000 pakietów i oczywiście zorganizuje kolejny bieg.

Frekwencją zaskoczony także był Łukasz Dominów ze Stowarzyszenia Zagłębie Fanatyków, prowadzący sam bieg i uroczystość pod tablicą. – Bieg organizowaliśmy wraz z Fundacją Wolność i Demokracja. Przyznała on nam ona 500 pakietów, które zasponsorował poseł Krzysztof Kubów. Całość pieniędzy zgromadzonych za pakiety przekażemy fundacji, która wybuduje za nie pomnik poświęconym Polakom, którzy zginęli w czasie Wielkiego Głodu w Związku Radzieckim.

We wtorek, w kościele p.w. Serca Jezusowego w Lubinie zostanie odprawiona msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

{gallery}galeria/wydarzenia/28.02.16_tropem_wilczym_w_lubinie_fot_dariusz_szymacha{/gallery}

Powiązane wpisy