Miedziowy Klub Kibica Niepełnosprawnego rośnie w siłę
LUBIN. W poniedziałek 8 maja na Stadion Zagłębia dotarło wielu radosnych i podekscytowanych kibiców, kibiców szczególnych... „Dzień z Zagłębiem”, został zorganizowany z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, który w Polsce jest dodatkowo obchodzony jako Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Impreza zbiegła się praktycznie z potwierdzeniem rejestracji stowarzyszenia: Lubiński Klub Kibica Niepełnosprawnego. - Wszelkie wymagane dokumenty zostały już złożone i decyzja oczekiwana jest w najbliższych dniach- poinformowała mnie Maria Mielniczak- inicjatorka powołania do życia stowarzyszenia i była pracowniczka klubu w którym pełniła min. rolę klubowego asystenta ds. kibiców niepełnosprawnych.
-Rozmowy, na temat, powołania do życia stowarzyszenia toczyły się już od dawna, również za sprawą warsztatów z wspierania i asystowania kibicowi niepełnosprawnemu,
organizowanych przez Federację Kibiców Niepełnosprawnych, a takim przyczynkiem do zawiązania stowarzyszenia było też utworzenie nieformalnej Grupy Kibiców Niepełnosprawnych Zagłębia Lubin, jak też indywidualne wyjazdy niepełnosprawnych kibiców na mecze wyjazdowe do Wrocławia, Poznania, Gdyni czy Warszawy - tłumaczy Maria Mielniczak, która wraz z dyrektorem marketingu KGHM Zagłębia Lubin Marcinem Magdą, poprowadziła cześć poniedziałkowego wydarzenia.
Miedziowi stanęli na wysokości zadania
Nie będzie chyba odosobnioną opinia, że im silniejsza piłkarska liga, tym większy udział kibica niepełnosprawnego w obecności na meczu, większe możliwości dotarcia na obiekt i komfortowego oglądania widowiska, choć np. drużyny angielskie z 3 i 4 poziomu ligowego potrafią zawstydzić zaangażowaniem w ten temat, wiele, piłkarsko silniejszych, klubów. Miedziowi stanęli na wysokości zadania, co można zobaczyć w galeriach i relacjach video z wydarzenia. - W trakcie wydarzenia nie zabrakło wielu konkursów, ciekawych zabaw, rywalizacji sportowej czy spotkania z Krecikiem oraz piłkarzami Miedziowych - Bartłomiejem Kłudką, Kamilem Sobczakiem i Jakubem Rogalskim. Ponadto uczestnicy wzięli również udział w losowaniu nagród loterii fantowej, po czym czekał na nich także słodki poczęstunek - można było przeczytać w klubowej relacji. Świetny wstęp do kolejnych akcji i przede wszystkim bardziej licznego dopingu ze strony kibiców niepełnosprawnych. Jest ku temu potencjał:
- Kiedy ogłosiliśmy w mediach społecznościowych zawiązanie Grupy Niepełnosprawnych Kibiców Zagłębia Klubu, Prezes Zagłębia Lubin Pan Michał Kielan zaprosił nas do siedziby klubu na spotkanie, podczas którego nie krył radości z podjętej przez nas inicjatywy, zainteresował się problemami i niedogodnościami, z jakimi musimy się borykać, jak również opowiedział o możliwościach współpracy po oficjalnym zarejestrowaniu naszej grupy. Ponadto podzieliliśmy się uwagami dotyczącymi naszego kibicowania na stadionie Zagłębia Lubin, a w wyniku tych rozmów Pan Prezes wyraził zgodę abyśmy oglądali mecze z góry trybuny, co jest zdecydowanie bardziej komfortowe - nie kryje radości Maria Mielniczak, która o całym przedsięwzięciu opowiada mi z ogromnym entuzjazmem.
Kibicowanie bez złej krwi
To co szczególnie mnie ujęło, to fakt wzajemnego wspierania się grup, organizacji, kibiców niepełnosprawnych z klubów, niekoniecznie słynących z bratania się między fanami. Trzeba jasno podkreślić doskonałą współpracę „bez barier” i ponad kibicowskimi podziałami na linii: Legnica - Lubin! W przeciwieństwie do piłkarzy, niepełnosprawni kibice Miedzi Legnica to absolutna czołówka Ekstraklasy! Można śmiało powiedzieć, że inspirowali pewne działania „za miedzą”. -
- Jesteśmy wdzięczni za wszelkie wskazówki jakie otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych Miedź Legnica, które okazały się cennym drogowskazem przy zakładaniu naszego stowarzyszenia. KKN Miedź Legnica funkcjonuje już 8 lat, zatem posiadają wiedzę i doświadczenie, którego nam jeszcze brakuje i przez to, są dla nas takim „starszym bratem”. Mamy wspólny cel, którym jest integracja i aktywizacja środowiska osób niepełnosprawnych, a każde wskazówki, pomoc i możliwość czerpania z wiedzy są dla nas bardzo ważne. Niezwykle istotne są również organizowane, dwukrotnie w ciągu roku, warsztaty DSLO ( Disabled Supporters Liaison Officer, dla osób wspierających i koordynujących działania kibiców niepełnosprawnych, MK), gdzie przedstawiciele KKN-ów z całej Polski dzielą się z nami swoimi doświadczeniami, opowiadają jak to wszystko u nich funkcjonuje, a także zachęcają do założenia KKN-ów, oferując przy tym swoje wsparcie i wiedzę, które także i my otrzymaliśmy - podsumowuje Maria Mielniczak.
Nie tylko piłka nożna
Sportu na wysokim poziomie, z tym w „mistrzowskim wydaniu” włącznie w Lubinie nie brakuje. Niepełnosprawni kibicie już zapowiadają także doping na innych sportowych arenach w stolicy polskiej miedzi.-
- Jako Niepełnosprawni Kibice Zagłębia Lubin dziękujemy Warsztatom Terapii Zajęciowej za wspólną zabawę i cieszymy się że prawdopodobnie za tydzień będziemy mogli świętować utworzenie lubińskiego klubu kibica niepełnosprawnego, który ma zrzeszać kibiców ze wszystkich dyscyplin - podsumowywał, we wpisie w mediach społecznościowych, redaktor Maciej Wiśniewski, nie tylko wielki kibic Zagłębia, ale także dziennikarz, który od lat śledzi i relacjonuje poczynania Miedziowych. A jak Maciej coś mówi, to wiem, że tak będzie.
Zachęcam, żeby śledzić poczynania lubińskich kibiców niepełnosprawnych i co ważne, także im kibicować:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100078323147848