Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Powstaje Gminna Akademia Piłkarska. Pierwszy taki projekt w regionie

LEGNICKIE POLE.  Gmina Legnickie Pole przystępuje do tworzenia Gminnej Akademii Piłkarskiej. W projekcie budżetu gminy na 2021 rok zabezpieczona jest kwota 50 tysięcy na funkcjonowanie GAP, ale jak dodaje wójt Rafała PLEZIA już są prowadzone działania zmierzające do pozyskanie dofinansowania zewnętrznego. - Chcemy zacząć funkcjonować wiosną a w przyszłości w strukturach Akademii powstanie także sekcja łucznicza - mówi Rafał Plezia. - Nie oznacza to jakiejkolwiek konkurencji dla drużyn piłkarskich działających w gminie i nie oznacza mniejszych dotacji dla klubów piłkarskich. Nie ukrywam iż do tego projektu zainspirowali mnie panowie: Adam Michalik, dyrektor Podokręgu Legnica Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej i Dominik Łysak, dyrektor Saller Polska, ale i trener juniorskich reprezentacji Polski. Ten projekt jest szansą na nowoczesne szkolenie piłkarskiego narybku w gminie i zarazem zakończenie swojego rodzaju fikcji z posiadaniem przez kluby niższych lig drużyn młodzieżowych.

Powstaje Gminna Akademia Piłkarska. Pierwszy taki projekt w regionie

Adam MICHALIK, dyrektor Podokręgu Legnica DolZPN: - Będzie to pierwsza nowoczesna Gminna Akademia Piłkarska na naszym terenie. Kluby gminne takie jak Zryw Kłębanowice, Koskowice, Orzeł Mikołajowice czy 4-ligowy KS Legnickie Pole skoncentrują się na piłce seniorskiej, na rozwijaniu pasji jaką jest gra w futbol. Dzieci i młodzież szkolona będzie w GAP pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej. Partnerem dla Podokręgu Legnica nie będzie Stowarzyszenie tylko jednostka samorządowa w tym wypadku Gminny Ośrodek Kultury i Sportu i wójt gminy pan Rafał PLEZIA. Nie oznacza to bynajmniej zmiany przepisów PZPN dotyczących liczby zespołów dziecięco-młodzieżowych biorących udział w rozgrywkach. Jeżeli przepisy stanowią iż Zryw ma posiadać dwa zespoły młodzieżowe, pozostałe po tyle samo to łącznie tyle drużyn docelowo powinno brać udział w rozgrywkach pod szyldem GAP. Dla mnie istotne jest to, że projekt Gminnej Akademii Piłkarskiej ma ogromna szansę na rozwój w ścisłej współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Zaczynamy, właściwie gmina zaczyna od stricte piłkarskich działań, ale wiem ,że w przyszłości będzie szansa na powstanie np. Gminnego Centrum Treningowego. Kilka boisk, boisko sztuczne, oświetlenie pozwalające na szkolenie i rozwój młodzieży. 

Dominik ŁYSAK, dyrektor Saller Polska, trener seniorskiego Zrywu Kłębanowice i jeden z trenerów reprezentacji Polski do lat 16. - Nowatorski projekt będący ogromna szansą na rozwój futbolu na najniższym szczeblu. Prawda jest taka, że wieś Kłębanowice licząca 40 numerów bawi sie w futbol, ale spełnienie wymogów czyli posiadanie dwóch drużyn młodzieżowych jest nie lada wyzwaniem logistycznym, który omija się w dozwolony sposób. Teraz utalentowany chłopak lub lubiąca piłkę dziewczynka zacznie trenować w Gminnej Akademii Piłkarskiej. Przejdzie wszystkie szczeble piłkarskiego rzemiosła rozwijając swój talent. Może trafi do dużej piłki albo w wieku 18 lat wróci do Kłębanowic aby dalej bawić się w futbol. Dla mnie jako trenera istotne jest to iż GAP zapewni merytorycznie fachowe ,na najwyższym poziomie szkolenie a gmina zapewni optymalne warunki do funkcjonowania. I jestem przekonany iż taki projekt będzie okazja do skonsolidowania się lokalnej, gminnej społeczności pod szyldem drużyny Gminnej Akademii Piłkarskiej.

Dodajmy iż w naszym regionie w oparciu o Stowarzyszenie działa Akademia Młodego Piłkarza w Budziszowie Wielkim, a w Męcince Akademia Piłkarskia w oparciu o współpracę z Miedzią Legnica. W Legnickim Polu od podstaw powstanie Gminna Akademia Piłkarska , która być może zapoczątkowuje nowy rozdział w szkoleniu młodzieży na szczeblu podstawowej jednostki samorządowej.

Wypada trzymać kciuki za pomyślność i rozwój projektu w Legnickim Polu.

Powiązane wpisy