Święto sportu, zdrowia i Mewy Goliszów (FOTO)
GOLISZÓW. Gmina wiejska Chojnów celebrowała zamiłowanie mieszkańców gminy do kultury fizycznej i zdrowia. Gospodarzem tegorocznego Święta Sportu i Zdrowia ( już po raz 22. !) był podchojnowski Goliszów . Nie przypadkowo bo była to okazja do świętowania 50-lecia klubu Mewa Goliszów i zarazem 75-lecia Ludowych Zespołów Sportowych. - Gminne Święto Sportu to impreza, której już nie trzeba specjalnie reklamować. Przed kilkoma laty połączyliśmy Święto Sportu ze Świętem Zdrowia. Chcemy pokazać, że sport to doskonały sposób na zdrowy styl życia. Aktywność fizyczna potrafi zastąpić wiele leków, jednak żaden lek nie zastąpi ruchu - mówił Andrzej PYRZ, wójt Gminy Chojnów pełniący rolę gospodarza imprezy i co nie jest tajemnica sam lubiący sport w każdej postaci. - Sport naszej gminie to 16 klubów sportowych na funkcjonowanie , na które nasz samorząd przeznacza ponad 250 tysięcy złotych. Do tego dochodzi wsparcie z Funduszu Sołeckiego czy z Gminnego Budżetu Obywatelskiego. To nasz wkład w budowanie naszej wspólnej małej Ojczyzny, w której sport ma co prawda amatorskie ale ogromne znaczenie.

W rolę prowadzącego Święto Sportu, Zdrowia i...Mewy Goliszów znakomicie wczuł się Janusz CYGAN, który kieruje strukturami LZS w regionie. A ponieważ sport gminy Chojnów to dla niego prawdziwe DNA więc o każdym z wymienianych i nagradzanych mógł mówić godzinami przekładając "na żywo i z pamięci" karty z historii chojnowskiego sportu.
Gościem specjalnym Święta był Andrzej PADEWSKI, wiceprezes Polskiego Zwiążku Piłki Nożnej i zarazem sternik dolnośląskiej piłki, kóremu bardzo często piłkarskie niższe ligi w regionie są bliższe ciału niż np. ekstraklasowe boje...Andrzej PADEWSKI działaczom Mewy przekazał okolicznościowy proporzec Polskiego Związku Piłki Nożnej z osobistym autografem ustęującego prezesa i legendy polskiego futbolu - Zbigniew Bońka.
Podczas uroczystości nie zabrakło wspomnień i okolicznościowych odznaczeń. Młodszym czytelnikom z terenu gminy Chojnów przypomnijmy iż Klub "Mewa" Goliszów oficjalnie zaczął działać 15 lipca 1971 roku.Rozpoczął działalność w klasie D sekcji piłki nożnej, później był awans do klasy C i B.Szefem klubu został Eugeniusz Sochacki. W latach 80 doszły szachy w klasie A i tenis stołowy w lidze okręgowej. W latach 1980-1985 prezesem klubu był Jan Kwiatkowski, od 1986 ponownie Eugeniusz Sochacki.
Klub miał swoje "gorsze dni,miesiące i lata" więc zawiesił działalność w latach 1997 – 2000. W roku 2001 prezesem klubu został Ryszard Dulik. Od roku 2002 zaczęła działać sekcja męskiej piłki siatkowej. Drużyna występowała w Gminnej Lidze Piłki Siatkowej.
Od stycznia 2005 r. wznawiła działalność sekcja szachowa, w lutym 2005 sekcja tenisa stołowego. Opiekunem sekcji szachowej jest Jan Denisiak, a tenisa
stołowego Aleksander Ciołczyk. Szachiści Mewy grają mają za sobą występy w III lidze. Działa także sekcja...warcabowa.
Klub Mewa jest centralnym laureatem w konkursie „O Sportowy Znak Jakości OMEGA”, który otrzymał w 2008 roku za masowość sportu. W 2008 r. działacze Mewy otrzymali puchar dla najlepszego LZS na Dolnym Śląsku, a w 2011 r. zajął pierwsze miejsce we współzawodnictwie w ramach Powiatowych Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. W roku 2011 Wioleta Nędza zajęła III miejsce w finale dolnośląskim w warcabach stu polowych, a drużyna szachistów V miejsce. Piłkarze Mewy Goliszów walczą o awans do legnickiej A-klasy.
Podczas uroczystości kilkadziesiąt działaczy LZS z terenu gminy Chojnów i Mewy Goliszów zostało odnaczonych medalami i honorowymi odznaczeniami Ludowych Zespołów Sportowych. Srebna honorową odznakę Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymał Mateusz PAKOS.
Nie zabrakło części artystycznej oraz piłkarskich emocji związanych z tradycyjnym turniejem o Puchar Wójta z udziałem świeżo upieczonego beniaminka klasy okręgowej - Czarnych Rokitki.
Fot. Ewa Jakubowska
{gallery}galeria/sport/25-07-21-jubileusz-mewy-goliszow-fot-ewa-jakubowska{/gallery}