Arsen w roli głównej. To już nie są żarty!
GŁOGÓW. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o tym, że z budżetu miasta Głogowa zostaną przeprowadzone badania na zawartość arsenu w organizmie dla 2000 osób z proporcjonalnym podziałem na grupy wiekowe, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Kiedy władze miasta podejmowały tę decyzję trwały jeszcze mające społeczny charakter protesty i kierowane niemal w pustkę były zapytania kto jest emitentem arsenu. Podejrzenia biegły w kierunku KGHM S.A., a konkretnie głogowskiej huty. Spółka konsekwentnie odrzucała zarzuty. Dziś już niewiele ma na swoją obronę. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował raport, z którego wynika, że to KGHM odpowiada, za większy udział emisji arsenu niż można to znaleźć w raportach spółki.
Problem w największej skali dotyczy Głogowa, ale od niego nie jest też wolna Legnica. W przypadku Głogowa kluczem jest bliska lokalizacja huty, ale i w Legnicy, siedzibie huty Polska Miedź, nie brakuje problemów. W 2017 roku stężenie chorobotwórczego arsenu wyniosło tam 161 proc. normy, a w latach 2005-2008 i 2012-2017 była ona przekraczana w granicach 133-300 proc. W Głogowie można wręcz bić na alarm bo teraz jest ponad 500 procent !!! Żarty i przepychanka w poszukiwaniu winowajcy się skończyły, sytuacja wygląda dramatycznie i sondażowe badania oraz raport WIOŚ potwierdziły konieczność leczenia wielu osób (ich liczba z tej grupy jest na chwilę objęta tajemnicą) oraz rozwinięcia zakrojonych na szeroką skalę działań profilaktycznych.
Od jutra do skrzynek 2000 osób w Głogowie, które przebadały się na poziom arsenu w organizmie, Gmina Miejska Głogów będzie wysyłać list od prezydenta miasta, w którym informuje się o sfinalizowaniu zapisów porozumienia z Miedziowym Centrum Zdrowia i przeprowadzeniu badań specjalizacyjnych u osób z przekroczeniami. Osoby te zostaną objęte specjalistyczną opieką w Przychodni Lekarskiej MCZ w Głogowie oraz Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dla pozostałych mieszkańców, także tych nieprzebadanych, Gmina przygotowuje obszerny program profilaktyczno - edukacyjny oraz inne działania zmierzające do ograniczenia narażenia na arsen. Wszystkie osoby, które podały się badaniom dodatkowo otrzymają od Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi specjalną informację o badaniach na oznaczenie poziomu substancji takich jak: kadm, węglowodory aromatyczne, uniepalniacze, bisfenol A.
Badanie to będzie przeprowadzone na już oddanych próbkach moczu. Ten dodatkowy zakres badanie to jest bezpłatny i będzie finansowany przez Komisję Europejską. Prosi się mieszkańców o wyrażenie zgody na badania, wypełnienie załączonych przez Instytut formularzy i odesłanie ich w załączonej kopercie ze znaczkiem pocztowym. O postępach działań w ograniczeniu emisji tego niezwykle groźnego, nieusuwalnego z organizmu pierwiastka będziemy informować na bieżąco.