Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Antyarsenowa koalicja. Miliony w grze!

GŁOGÓW/LUBIN. W siedzibie centrali KGHM w Lubinie odbyło się spotkanie dotyczące możliwości rozszerzenia porozumienia zawartego pomiędzy miedziową spółką, Gminą Miejską Głogów i MCZ S.A. w kwestii współpracy zmierzającej do zmniejszenia emisji arsenu i leczenia oraz profilaktyki stężeń arsenu w organizmach mieszkańców Głogowa. Formalnie celem było dołączenie do przedsięwzięcia mieszkańców gmin Kotla, Pęcław i Żukowice. Spotkanie stanowiło kontynuację rozmów rozpoczętych w początkach maja z udziałem prezydenta miasta i wójtów wspomnianych gmin.

Antyarsenowa koalicja. Miliony w grze!

KGHM wyraził zainteresowanie rozszerzeniem porozumienia o wspomniane gminy z powiatu głogowskiego, ale też o nieobecne do tej pory pozostałe gminy powiatu: Jerzmanowa i wiejską Głogów w zakresie m.in. umożliwienia mieszkańcom bezpłatnych konsultacji medycznych w Poradni Promocji Zdrowia w Głogowie w przypadkach podejrzenia niekorzystnego wpływu na stan zdrowia funkcjonowaniem instalacji KGHM Polska Miedź S.A. Koncern zadeklarował także wsparcie inicjatyw społecznych realizowanych przez partnerów.

Bodajże najważniejszą informacją była ta, że KGHM realizuje inwestycje, które mają na celu zmniejszenie wpływu oddziaływania spółki na środowisko. Jednym z pierwszych projektów jest nowoczesna technologia unieszkodliwiania arsenu w procesie technologicznym Huty Miedzi Głogów. Rozwiązanie pozwoli na przekształcenie arsenu w postać podobną do minerału naturalnie występującego w przyrodzie, czyli skorodytu. Metodę opracowali eksperci z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach we współpracy z technologami z KGHM. W latach 2018-2022, Spółka planuje realizację 26 projektów inwestycyjnych w zakresie unieszkodliwiania arsenu. Wkrótce poznamy kolejne działania Polskiej Miedzi. Nieoficjalnie mówi się o rozłożonych na te lata wydatkach na poziomie pomiędzy 300 – 400 mln zł.

W spotkaniu ze strony KGHM Polska Miedź uczestniczyli: Rafał Pawełczak, Prezes Zarządu i Wiceprezes ds. rozwoju, KGHM Polska Miedź S.A.. Wojciech Boczar, Dyrektor Naczelny ds. Zarządzania Rozwojem, Tomasz Maciejowski, Dyrektor Naczelny Administracji oraz Justyna Swedura, Departament Komunikacji i CSR.

Przypomnijmy, że 9 marca 2018 roku, Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa, wójtowie Łukasz Horbatowski - Kotla, Krzysztof Wołoszyn - Żukowice oraz Artur Jurkowski – Pęcław (wszyscy na zdjęciu) podpisali list intencyjny, którego głównym celem jest współpraca samorządów na rzecz zminimalizowania zagrożeń i szkód w środowisku oraz eliminowania narażenia mieszkańców gmin na działanie arsenu i innych szkodliwych dla zdrowia pierwiastków. Do porozumienia nie przystąpiły Gmina Jerzmanowa i Gmina Wiejska Głogów, ale wolą KGHM jest objęcie opieką i tych terenów.