Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Cudzoziemcy coraz częściej pracują legalnie

REGION. Składki od legalnie zatrudnionych obcokrajowców płyną na konta ZUS. Obecnie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych jest prawie pół miliona cudzoziemców. Największą grupę wśród legalnie zatrudnionych to nadal obywatele Ukrainy, których pracuje w Polsce 360 304, na drugim miejscu są Białorusini (27 474) i Wietnamczycy (8 022)

Cudzoziemcy coraz częściej pracują legalnie

 

W województwie dolnośląskim rok temu pracowało 34 899 obcokrajowców, dzisiaj ubezpieczonych w ZUS jest już 48 006 cudzoziemców. Liczba, obywateli obcych państw, którzy podjęli pracę na terenie naszego województwa bądź rozpoczęli prowadzenie u nas działalności gospodarczej wzrosła o 13 107 (wzrost o ponad 38proc.).

- Nie znamy rzeczywistej ilości pracujących u nas cudzoziemców gdyż wielu z nich pracuje „na czarno” – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Tymczasem legalne zatrudnienie daje obcokrajowcom takie uprawnienia pracownicze jak każdemu zatrudnionemu a także sprawia, że na koncie emerytalnym gromadzone są składki, co pozwoli w przyszłości na uzyskanie praw emerytalnych – dodaje Iwona Kowalska

W całej Polsce cudzoziemców jest coraz więcej. W 2014 liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS w całej Polsce przekroczyła sto tysięcy osób. Obecnie jest ich już ponad 493 924. Wpływ na to mogła mieć również zmiana ustawy o cudzoziemcach z maja 2014 roku, która ułatwiła obcokrajowcom uzyskiwanie zezwoleń na pobyt w Polsce w celu podjęcia pracy i prowadzenia własnej firmy. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest tym, czym dla Polaka w Anglii czy w Niemczech. Zawsze wiąże się to z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym.

- Zauważyliśmy, że po wprowadzeniu w czerwcu ubiegłego roku ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy część z nich wyjechała z Polski i pracuje w większości nielegalnie w krajach starej Unii – mówi Iwona Kowalska.