Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wysokie różnice w emeryturach dla kobiet i mężczyzn

REGION. Ponad tysiąc złotych mniej dostają emerytki mieszkające na Dolnym Śląsku. Wynika to z m.in. z mniejszych zarobków kobiet, niższego wieku emerytalnego pań oraz tego, że żyją dłużej niż mężczyźni. Po obniżeniu wieku emerytalnego kobiety w Polsce mogą zakończyć pracę, gdy osiągną 60 lat, mężczyźni pracują do 65 lat.

Wysokie różnice w emeryturach dla kobiet i mężczyzn

 

Tymczasem według danych GUS, za 2016 rok mężczyźni w Polsce żyli przeciętnie 73,9 lat, natomiast kobiety 81,9 lat. W porównaniu z 1990 roku żyjemy, więc dłużej odpowiednio o 7,7 i 6,7 lat. Natomiast w 2017 roku przeciętna długość życia Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego skróciła się o miesiąc. Ma to znaczenie dla osób przechodzących na emeryturę. Im niższa średnia, tym wyższe emerytury. Jeden miesiąc mniej w średniej długości życia to wzrost świadczenia z ZUS o 0,5 proc.

- Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn wynikają nie tylko z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż mężczyźni, ale zwykle przez część swojego życia są na urlopach związanych z wychowaniem dziecka, koniecznością opieki nad chorym członkiem rodziny np. starym rodzicem lub niepełnosprawnym dzieckiem – wyjaśnia Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Tymczasem pracujący panowie w tym czasie ciągle budują swój kapitał emerytalny. Na dodatek z racji tego, że kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni ich kapitał jest dzielony przez większą ilość miesięcy tzw. dożycia, dlatego kwota kobiecej emerytury jest sporo niższa – dodaje Iwona Kowalska

Polacy nadal żyją krócej niż mieszkańcy innych europejskich krajów. Mężczyźni aż o ponad 7 lat, kobiety o 4 lata. Wśród 40 krajów nasz kraj zajmuje lokatę w trzeciej dziesiątce: mężczyźni 27, kobiety 23 miejsce. Według danych Eurostatu (za 2015 r.) najdłużej żyją mężczyźni w Islandii, Lichtensteinie i Szwajcarii. W tych krajach panowie mają szanse dożyć 81 lat, za to najkrócej żyją mężczyźni w Rosji gdyż tylko 64,7 lata. Wśród kobiet za długowieczne można uznać Hiszpanki i Francuzki. Przeciętne trwanie ich życia wynosi około 86 lat. Najkrócej w Europie żyją Mołdawianki, Rosjanki i Ukrainki, które statystycznie nie osiągają wieku 77 lat.

Oddział w Legnicy - przeciętna wysokość świadczenia w zł - Kobiety 1559,99 - Mężczyźni 2790,24