Pożyczki pozabankowe. Czemu wniosek został odrzucony?
Otrzymanie pożyczki pozabankowej jest łatwiejsze niż kredytu. Nie oznacza to jednak, że każdy wniosek jest rozpatrywany pozytywnie.
Są droższe od kredytów, ale dostępne dla każdego, kto złoży wniosek – taki obraz pożyczek pozabankowych wciąż pokutuje wśród wielu klientów. I choć faktycznie uzyskanie jednej z nich jest łatwiejsze, niż w przypadku kredytu bankowego, nie są one przyznawane wszystkim chętnym. Zmiany, które w ostatnich latach zaszły w sektorze pozabankowym sprawiły bowiem, że liczba odrzucanych wniosków znacznie wzrosła. Kto jednak powinien przygotować się na otrzymanie decyzji odmownej? Jakie czynniki decydują przy rozpatrywaniu wniosku?
Zła historia
Choć dostępne są pożyczki bez sprawdzania BIK (znaleźć je można korzystając z porównywarki i rankingów na MoneyStore.pl), to zdecydowana większość firm dokładnie sprawdza historię kredytową swoich klientów w BIK-u oraz w bazach biur informacji gospodarczej. Oznacza to, że klienci, którzy nie radzili sobie ze spłatą zobowiązań lub, co gorsza, nie uregulowali ich do momentu złożenia kolejnego wniosku, zazwyczaj otrzymują decyzję odmowną. By tego uniknąć, należy jak najszybciej spłacić swoje dotychczasowe długi.
Brak dochodów
Firmy pożyczkowe w kwestii dochodów nie są tak wymagające jak banki. Szanse na otrzymanie finansowania, oprócz zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, mają także klienci związani z pracodawcą umowami cywilnoprawnymi, renciści, emeryci, freelancerzy czy mikroprzedsiębiorcy. Problemy pojawiają się jednak, kiedy wniosek składa osoba pozbawiona jakichkolwiek dochodów. Większość pożyczkodawców rozpatrzy go, jak nietrudno się domyślić, negatywnie. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się pożyczka pod zastaw samochodu, którą znajdziemy w ofercie kilku firm.
Wiek
Na problemy z uzyskaniem pożyczki pozabankowej muszą być gotowi także młodzi klienci oraz osoby w podeszłym wieku. W zależności od polityki danej firmy, wiek klientów waha się od 18 do 100 lat, jednak pozytywnie rozpatrywane są zazwyczaj wnioski składane przez osoby w wieku od 20 do 65 lat. W znalezieniu ofert skierowanych do klientów spoza tego przedziału pomogą porównywarki. Dzięki nim pożyczki dla siebie wyszukają zarówno 18-latkowie, jak i 80-latkowie.
Brak konta
Ten warunek dotyczy pożyczek udzielanych online lub przez telefon. Konto bankowe jest niezbędne do potwierdzenia tożsamości osoby ubiegającej się o przyznanie pożyczki. Odbywa się to za pomocą specjalnej aplikacji łączącej się z kontem bankowości elektronicznej lub poprzez wykonanie przelewu na symboliczną kwotę. Na to samo konto wpłyną także pożyczone pieniądze – nie ma więc możliwości zlecenia przelewu na konto osoby trzeciej.
Inne przyczyny
To jednak nie wszystkie z potencjalnych przyczyn decydujących o negatywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego. Inne możliwe powody to:
-
brak polskiego obywatelstwa (między innymi w przypadku Vivusa)
-
brak telefonu komórkowego (niezbędny do kontaktu w razie problemów ze spłatą zobowiązania)
-
błędy formalne (na przykład literówki lub nieprawidłowo wpisane numery)
-
zbyt wysoka wnioskowana kwota (w stosunku do planowanego okresu kredytowania lub wielkości zarobków)