Agregaty prądotwórcze - co warto wiedzieć na ich temat?
Coraz bardziej żywiołowa pogoda w kraju sprawia, że częściej dochodzi do awarii sieci elektrycznej. Dzieje się tak szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie przewody są starsze i czasem bardziej zaniedbane. W czasach, gdzie większość urządzeń wyposażenia domu jest podłączona pod prąd, utrata energii może być naprawdę dużym utrudnieniem. Dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek awarii sieci elektrycznej, np. poprzez zakup agregata prądotwórczego.
Agregat prądotwórczy – co to jest?
Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że agregaty prądotwórcze nigdy nie są głównym źródłem energii elektrycznej. Jednak doskonale sprawdzają się jako awaryjne źródło, które można wykorzystać w razie awarii sieci energetycznej. W takiej sytuacji naprawa może trwać nawet parę tygodni, a mieszkańcy muszą nadal normalnie funkcjonować. Wtedy właśnie przydaje się agregat prądotwórczy, który może być napędzany różnym paliwem. Jednak przede wszystkim wykorzystuje się benzynę, olej napędowy, gaz LPG, metan lub gaz ziemny.
Jaką moc powinien mieć agregat prądotwórczy?
Trzeba przyznać, że moc agregatu to jeden z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę. Jednak żeby ustalić dokładną wartość, konieczne jest określenie tego, ile sprzętów będzie działało dzięki agregatowi. Główną zasadą jest też to, by zawsze wybierać agregat, który będzie miał większą moc od sumy mocy wszystkich urządzeń, które będą zasilane w ten sposób. Dzięki temu nie zabraknie nam niespodziewanie energii.
Czy wielkość zbiornika ma znaczenie?
Przed wyborem agregata prądotwórczego trzeba ustalić, jakie mogą być potrzeby. W tym celu należy zadać sobie pytanie, jak często dochodzi do awarii sieci elektrycznej, ale też, ile urządzeń ma być napędzane w ten sposób. Dzięki temu łatwiej nam będzie określić to, czy potrzebujemy agregat z większym zbiornikiem. Jeśli zbiornik będzie mniejszy, musimy wygospodarować odpowiednią powierzchnię na kanistry z paliwem, aby móc uzupełniać na bieżąco, spalane paliwo.
Cicha praca
Poza mocą i wielkością pojemnika bardzo ważne jest to, by agregat charakteryzował się niską emisją hałasu. Dzięki temu działający sprzęt nie będzie zanieczyszczał środowiska, ale też nadmierne dźwięki nie będą denerwowały okolicznych mieszkańców. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy agregat miałby pracować dłuższą ilość czasu.
Getor GP – przykładowy model
Warto zwrócić uwagę na fakt, że Brytyjska firma Perkins produkuje jedne z najlepszych silników dla agregatów prądotwórczych. Właśnie dlatego należałoby przede wszystkim wybierać modele, które są w nie zaopatrzone. Poza tym agregat Getor GP ma moc od 668 do 2520 kVA, a także jest wyposażony w elektroniczną konfigurację częstotliwości. Dzięki temu może działać przez długi czas, bez najmniejszych problemów. Trzeba też pamiętać o tym, że opisywany model agregatu składa się m.in. z silnika, prądnicy, zbiornika paliwa, układu chłodzenia, a także z tłumika wydechu spalin. Takie agregaty można znaleźć na stronie: https://epssystem.pl/nowa-oferta/agregaty-pradotworcze/getor-gp-perkins-668-2200-kva/