Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nowoczesne technologie w samochodach. Jakie systemy najbardziej się przydają?

Około 100 milionów linii – tak długi jest kod źródłowy oprogramowania w przeciętnym nowym samochodzie. O skali technologicznego zaawansowania współczesnych aut najlepiej świadczy porównanie z przemysłem lotniczym. Działaniem komputera na pokładzie samolotu pasażerskiego sterują bowiem systemy, na które składa się średnio… tylko 15 milionów wierszy kodu. Które technologie są najbardziej przydatne?

Nowoczesne technologie w samochodach. Jakie systemy najbardziej się przydają?

Część kierowców w postępującej szybko informatyzacji samochodów niektórych kierowców widzi zagrożenie – zwłaszcza, jeśli chodzi o możliwe błędy programów i ich konsekwencje. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że innowacyjne technologie czynią jazdę dużo bezpieczniejszą i przyjemniejszą. Przy zakupie auta warto więc sprawdzić, jakie rozwiązania dostępne są na pokładzie danego modelu. Poza tym nie zapomnijcie o upewnieniu się, czy stan prawny i techniczny wybranego egzemplarza jest zgodny z deklaracjami sprzedającego (w tym pomoże wam serwis carVertical).

Czujniki parkowania

Parkowanie tyłem i cofanie należą do czynności związanych z największym ryzykiem „dzwona”. Obecność czujników nie zwiększa znacząco ceny auta, a pozwala uniknąć kosztownych napraw blacharskich oraz uszkodzeń innych samochodów lub elementów infrastruktury. Osoby, które spędziły nawet kilka tygodni za kierownicą auta z systemami parkowania i cofania nie wyobrażają sobie powrotu do „tradycyjnych” technik. Obecność tego rozwiązania nie zwalnia jednak z obowiązku zachowania ostrożności – zarówno podczas jazdy, jak i zakupu wyposażonego w nie samochodu. By mieć pewność, że interesujący nas egzemplarz rzeczywiście jest bezwypadkowy, warto prześwietlić jego historię za pomocą narzędzia bestvin.pl.

Wykrywanie zmęczenia kierowcy

Podczas długich tras – zwłaszcza wiodących monotonnymi autostradami – nietrudno o znużenie, rozproszenie uwagi, a nawet zaśnięcie. Związanemu z nimi zagrożeniu zapobiegają systemy wykrywające zmęczenie kierowcy, które coraz częściej pojawiają się w nowych modelach. Mogą one analizować za pomocą algorytmów jego zachowanie lub reagować na lekceważenie znaków. Po stwierdzeniu, że prowadzący jest w gorszej formie, uruchamiają sekwencje komunikatów najpierw zachęcających, a potem wymuszających zatrzymanie i odpoczynek.

Asystent utrzymania pasa ruchu

Zmęczenie lub rozkojarzenie prowadzą do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jedną z nich jest niekontrolowana zmiana pasa ruchu. Zapobiega jej specjalny asystent, który za pomocą kamery i oprogramowania analizuje, czy pojazd porusza się wzdłuż osi pasa. Jeśli zauważy, że auto wykonuje „podejrzane” ruchy, alarmuje kierowcę np. za pomocą drgań kierownicy. Najbardziej zaawansowane rozwiązania mogą nawet przywrócić samochód na właściwy tor.

System keyless

Pod presją czasu znalezienie kluczyków do auta w plecaku lub torebce może być nie lada problemem. Nie powinna więc dziwić coraz większa popularność systemów bezkluczykowych. Obecnie są one montowane nawet w najniższych modelach samochodów (choć w ich przypadku często występują tylko jako opcja). Otworzenie pojazdu i umożliwienie uruchomienia silnika tylko po zbliżeniu się do niego nie wpływa wprawdzie na komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale czyni korzystanie z auta dużo przyjemniejszym. Dlatego tego rozwiązania nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu.