Skuteczne osuszanie budynków. Pozbądź się problemu wilgoci!
Wilgoć w domu to problem, którego nie warto odkładać „na później”, bo będzie tylko gorzej. Co dzieje się ze zdrowiem, gdy pojawia się wilgoć?

Osuszanie budynków pomaga w neutralizacji grzyba. Powietrze wewnątrz staje się czystsze, a różnica w jego jakości jest wyczuwalna. Najlepsze efekty odczują alergicy, którym pleśń szczególnie dokuczała. Masz problem z wilgocią w domu? Zobacz jak się z nią uporać.
Źródła powstawania wilgoci
Pierwszym krokiem, od którego zaczynasz pracę to identyfikacja źródła powstawania wilgoci. Systematycznie zalewana ściana przez niesprawne parapety lub przejeżdżające samochody z czasem dadzą o sobie znać. Zalanie w wyniku pęknięcia rury to zazwyczaj nagłe wydarzenie, które łatwo zidentyfikować. Istnieje także podciąganie kapilarne (ściany nasiąkają wodą z gruntu), które jest wynikiem braku lub wadliwej izolacji budynku.
Najczęstsze źródła powstawania wilgoci:
• wilgoć budowlana (technologiczna) – woda użyta do budowy i wykończenia mieszkanie nie zdążyła odparować,
• wilgoć higroskopijna – ściany wchłaniają wilgoć z powietrza,
• wilgoć pochodząca z zalania – niesprawne parapety, pęknięta tura, zalanie przez sąsiada,
• wilgoć kondensacyjna – niesprawna lub zła wentylacja budynku.
Wspomniane wyżej rodzaje wilgoci mają źródła inne niż podciąganie kapilarne. Te zazwyczaj pochodzi z gruntu i często jest spowodowane wysokim poziomem wód gruntowych, niesprawnym systemem odprowadzania wody opadowej a przede wszystkim wadliwą izolacją fundamentów.
Zabezpiecz dopływ wody
Przede wszystkim usuń źródło wilgoci. Rurę trzeba wymienić, parapety uszczelnić, a w przypadku wody z gruntu pomóc może np. wizyta specjalistycznej firmy lub system AQUAPOL®. W przypadku awarii to doświadczeni pracownicy pozbędą się wycieków, co umożliwi przeprowadzenie remontu, aby uniknąć problemu w przyszłości. W sytuacji występowania przenikania wilgoci z gruntu możesz postawić na wspomniany system, który skutecznie chroni przed wilgocią, na co dostajesz 20. letnią gwarancję.
Czas na osuszanie
Intensywne wietrzenie pomieszczeń to dobry sposób, aby poprawić cyrkulację powietrza. Innym razem potrzebne będą osuszacze kondensacyjne, nagrzewnice czy pochłaniacze wilgoci. Urządzenia z pewnością pomogą uporać się z zadaniem w pojedynkę lub w różnych konfiguracjach, ale nie mają jednak zastosowania jako rozwiązanie problemu którego przyczyną jest wnikanie wilgoci z gruntu.
Remonty i naprawy
Jeśli osuszanie ścian przyniosło pożądane rezultaty, czas na diagnozę zniszczeń. Na tym etapie określisz zakres i koszt prac remontowych. Kiedy ściany wracają do swojego naturalnego poziomu wilgotności łatwiej zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki temu unikniesz pojawiania się wilgoci na lata. Ważne jest aby w tym etapie skorzystać z doświadczenia renomowanej firmy takiej która potrafi wskazać kolejne kroki oraz materiały.
Grzyb w domu
Pleśń jest szczególnie dokuczliwa dla alergików i astmatyków. Niezależnie od tego, czy jesteś uczulony, grzyb podrażnia oczy, skórę, nos, gardło i płuca. Przebywanie w pomieszczeniu, gdzie zauważono wykwit, powoduje także bóle głowy, stawów i mięśni. Pojawiają się problemy z koncentracją, ogólne rozdrażnienie, a nawet kłopoty ze snem.
Wilgoć w domu powoduje powstawanie pleśni, a ta wpływa negatywnie na zdrowie Twoje i pozostałych domowników. Jeśli zdiagnozujesz problem, weź sprawy w swoje ręce lub postaw na doświadczoną firmę. Jedno jest pewne – należy zacząć działać kompleksowo!
Komentarze (0)